Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият български филм "Платформата" е с премиера на 29-ия София филм фест

4
"Платформата"
Снимка: СФФ

Ако трябва да направиш филм за самотата – как би изглеждал той?

Николай Мутафчиев, режисьор, сценарист и продуцент, си задава този въпрос преди десет години и днес, през 2025 година, можем да видим отговора. Той носи името "Платформата" и има премиера на 21 март от 20.30 часа в кино "Люмиер", като част от 29-ия София филм фест.

"Основната идея е, че едни хора, като много от нас, искат да започнат начисто. Възникват въпросите: ако имаме тази възможност – какво бихме направили? Бихме ли направили перфектната държава? Бихме ли се събрали с едни хора, с които да направим едно суперготино общество? Това общество обаче никога не се получава, остава си една утопия, защото всеки един си е различен. Има различно чувство за любов, за свобода, за справедливост и някъде в цялото винаги нещо се обърква", обяснява Мутафчиев, който определя филма си като труден за снимане, защото е заснет изцяло във водата.

В неговата филмова (анти)утопия Стан е бежанец от държава с диктаторски режим. Гражданството му е отнето и той търси как да продължи живота си като бежанец в Европа, което се оказва невъзможна задача. В затвор за бежанци в България Стан става близък с трима души – Звездичка, Ахмед, и Опшън и заедно решават да основат своя собствена държава, при това върху изоставена в морето платформа. Когато пристигат на платформата обаче, се оказва, че там вече живее Джоана, която е избягала от материалния свят, който ни заобикаля, търсейки решение как да продължи живота си. 

В ролята на бежанците влизат Бойко Кръстанов, Китодар Тодоров, Елеонора Иванова, Мира Бояджиева и Диого Рамос. Всички те говорят на "счупен" английски и макар да разсмиват с мислите и действията си – реално провокират размисъл за свободния дух и миналото, което ни изгражда.

"Филмът е точно за свободата. За това от какво иска да се освободи всеки един и знае ли въобще какво иска от живота", казва и Мира Бояджиева, която се превъплъщава в Джоана.

Повече за формата на филма, за хумора в него и вечните екзистенциални въпроси, които повдига, както и за процеса по заснемането му – чуйте от Николай Мутафчиев и Мира Бояджиева в звуковия файл.

Снимки – СФФ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Женитба" на Благоевградския театър гостува в три града през април

Драматичният театър "Никола Вапцаров" в Благоевград тръгва на турне с един от най-новите си спектакли – "Женитба". П остановката по прочутата комедия на Николай Гогол е дело на Ростислав Георгиев. През 2023 година той спечели Конкурса за млади режисьори в рамките на Балканския театрален фестивал и така получи възможност да направи свой спектакъл на..

публикувано на 04.04.25 в 08:05

Магичните пейзажи и интериори на Алберт Хаджиганев

В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук. Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през..

публикувано на 03.04.25 в 17:35
Динко Стоев

Новият ужас в картините на Динко Стоев

Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..

публикувано на 03.04.25 в 16:28

Три поколения немски художници в "Риволи"

Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..

публикувано на 03.04.25 в 16:20

Нова литература, нови възможности: Как младежите променят литературната сцена

"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..

обновено на 03.04.25 в 13:52