Ако нямаш вътрешна енергия и креативност да създаваш, няма как да създаваш и добро, смята режисьорът и продуцент Ники Урумов. Според него обаче човек има способността да твори и да прави именно добро, да бъде добротворец. Затова и на 25 март, Благовещение, в зала 1 на НДК всеки може да стане свидетел на това как "Нищо не може да те спре" да бъдеш добър.
В един момент човек разбира, че тъкмо това да дава и да бъде добър пример е от огромно значение. Примерът е следата, която променя, а филмът на Ники Урумов проследява историята на едни хора, които чрез действията си вдъхновяват и обединяват другите. Хора, които, въпреки абсурдността на времето, в което живеем, правят всичко по силите си, за да създават добро.
Първоначалната идея на "Нищо не може да те спре" е да се фокусира върху инициативата "Гората.бг", като провокацията идва от програмата на Национален фонд "Култура" "Социално ангажирани изкуства". В последствие обаче се превръща в нещо много по-голямо, а и по-трудоемко – филм за добротворчеството в България.
Така документалната история, която зрителите ще гледат, проследява дейностите на три от най-големите доброволчески организации в страната, три по-малки инициативи и една спонтанно създадена детска кауза в град Златица. Освен "Гората.бг" и децата от Златица това са "Капачки за бъдеще", "За доброто", "Не си сам", фондация "Даная" и "Прегръдка в България".
Филмът сам по себе си е кауза. Той показва, че всеки човек има силата да направи света по-добро място и е покана за действие. Прожекцията му на 25 март е изцяло благотворителна, като приходите от билетите ще подкрепят друга детска кауза.
Филмът ще бъде предшестван от специална дискусия с хората, които стоят зад трите големи каузи в страната, а именно – Никола Рахнев от "Гората.бг", Лазар Радков от "Капачки за бъдеще" и Кремена Кунева от фондация "Даная". Модератор ще бъде Ива Дойчинова.
"Аз самият се усещам много променен за тези две години, откакто започнахме филма – обяснява Ники Урумов. – Тези хора наистина смятам, че ми помогнаха да стана по-добър, по-отговорен и да мисля повече в посока на това как да правя общественозначими неща."
Режисьорът на "Нищо не може да те спре" вярва, че удовлетворението след прожекцията ще успее да заличи абсолютно всички трудности около кампанията.
"Силата не е в това да правиш, силата идва тогава, когато пропаднеш – да намериш сили да се върнеш и да продължиш да правиш това, което си правил преди", смята Урумов. А героите във филма му са пример точно за това как можеш да се изправиш след всеки удар на живота. Неслучайно Ники е на мнение, че да познаваш такива хора – е вдъхновяващо и зареждащо. Те заразяват с доброто, което правят.
"За съжаление се сещаме да правим добро единствено когато има тежка ситуация. (…) Затова ние ще се опитаме чрез този филм под някаква форма, без да има тежко събитие, пак да събудим това чувство, което е във всеки един от нас, а пък заспива – не знам защо", казва още Ники Урумов. Може би една от причините е, че си "търсим извинения, а това е най-тъжното". Казваме си: "Ей, в това ежедневие забързано...", какво значи "ежедневие забързано"?! Ти си човек и човекът срещу теб също е човек. Ако той има нужда от помощ и ти можеш да му я дадеш, но не му я дадеш, значи ти вече изпадаш от графата човек. А пък аз не познавам човек, който няма нужда от помощ – дали ще е психологическа, дали ще е приятелска, дали ще е финансова. Всеки има нужда от някаква помощ. Хората, които имат пари, имат нужда от духовна помощ. Хората, които имат духовно извисяване, най-вероятно имат нужда от пари. Всичко е толкова зависимо и ако не се сещаме и си търсим оправдания – това в крайна сметка е резултатът, който се получава – не сме добри."
Във звуковия файл можете да чуете още за добротата и за това как киното може да ни припомни, че тя живее във всеки от нас. А също и кое е доброто кино и защо – макар и все повече да се вълнува от документалното – Ники Урумов намира актьорите за свои учители.
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg