Във време, когато бездуховността, безчовечността и незаинтересоваността са сред най-големите предизвикателства на обществото, изкуството може да бъде мощен инструмент за промяна. Именно тази идея е в основата на инициативата на Зорница Стойкова – възпитаник на габровската Априловска гимназия, която се бори за възстановяването на театралната дейност в училището си.
Според Зорница Стойкова истинските болести на всяко време се коренят в безчовечността, безхаберието и бездуховността. Тези пороци могат да бъдат преборени чрез изкуството, което има силата да пренасочва негативните импулси в обществото към градивни и вдъхновяващи каузи.
"В света има много сили, които, за съжаление, са водени от грешни подбуди, но изкуството е единственото, което може да ги трансформира в нещо положително и смислено", споделя тя.
За Зорница годините, прекарани в Априловската гимназия, са "богати златни години". Периодът на прехода в България е бил изпълнен с предизвикателства – учениците са преминавали през емоционални травми, но и са носили надежди за бъдещето. Въпреки трудностите, изкуството и културата са били светъл лъч в живота им.
Една от големите опасности в съвременното общество е липсата на възпитание в изкуство. "За да съществува пазарът на културни продукти, трябва да има хора, възпитани в изкуство. В противен случай нещата поемат в грозни посоки", предупреждава тя. Според нея намалява броят на младите хора, които проявяват интерес към културата, защото изкуството не е интегрирано в техния живот по естествен начин.
Според Зорница традиционните методи за въвличане на младите в света на изкуството вече не работят. "Старите подходи не достигат до новите деца", споделя тя. Това е и причината за необходимостта от обновени стратегии за културно възпитание, които да отговарят на нуждите и интересите на съвременните млади хора.
Повече за кампанията може да чуете в звуковия файл.
Слушайте!
"И аз слязох" е роман за безстрашни читатели – за всеки, носещ кръста на своята съдба и питащ се откъде идват доброто и злото. В "Артефир" авторът Владимир Зарев представя основните мотиви в книгата, която от 1 април може да бъде намерена в книжарниците. В романа "И аз слязох" Зарев прави дързък опит да обясни нашето съществуване през..
Историята в романа "Дървеният костюм" на пръв поглед е сюрреалистична, абсурдна, но въображаемото и реалното се допълват от черен хумор, който постоянно подкопава установените представи. Като добавим и загатнатият уж криминален момент с неустановената самоличност на един труп, открит случайно, нещата още повече се заплитат. Читателят е въвлечен..
В редакция "Хумор и сатира" сме хора пластични, приспособими и промени в климат, време или местоположение не ни плашат, посрещаме ги добре. Такъв е случаят и с това издание на "Голямата къща на смешните хора", което само тази неделя ще започне в 23 часа. В него който е буден, може да чуе: - "Истинските новини" – "Евробарометър" изследва в кои..
Градската художествена галерия – Пловдив показва изложба керамична скулптура на художника, керамик и скулптор Александър Стефанов в Първа зала на голямата Постоянна експозиция. В "Артефир" директорът на галерията Красимир Линков изразява своята благодарност, че Александър Стефанов е инициирал тази специална експозиция, като е предоставил..
Световният ден на театъра се отбелязва на 27 март. Иницииран през 1961 г. от Международния театрален институт, всяка година той се чества и от театралната гилдия у нас. По този повод в Народния театър "Иван Вазов" бяха връчени наградите "Икар" за 2025 година. Наградата за водеща мъжка роля взе Самуел Финци , който се превъплъщава в..
"Росен Кукушев умело създава своята поетическа действителност от исторически алюзии, литературни реминисценции и споменавания. Това са стихове, написани с..
Вчера, 27 март, бе дадено началото на престижния Панаир на книгата в Лайпциг – едно от най-значимите събития в литературния свят. Този културен форум,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg