Във време, когато бездуховността, безчовечността и незаинтересоваността са сред най-големите предизвикателства на обществото, изкуството може да бъде мощен инструмент за промяна. Именно тази идея е в основата на инициативата на Зорница Стойкова – възпитаник на габровската Априловска гимназия, която се бори за възстановяването на театралната дейност в училището си.
Според Зорница Стойкова истинските болести на всяко време се коренят в безчовечността, безхаберието и бездуховността. Тези пороци могат да бъдат преборени чрез изкуството, което има силата да пренасочва негативните импулси в обществото към градивни и вдъхновяващи каузи.
"В света има много сили, които, за съжаление, са водени от грешни подбуди, но изкуството е единственото, което може да ги трансформира в нещо положително и смислено", споделя тя.
За Зорница годините, прекарани в Априловската гимназия, са "богати златни години". Периодът на прехода в България е бил изпълнен с предизвикателства – учениците са преминавали през емоционални травми, но и са носили надежди за бъдещето. Въпреки трудностите, изкуството и културата са били светъл лъч в живота им.
Една от големите опасности в съвременното общество е липсата на възпитание в изкуство. "За да съществува пазарът на културни продукти, трябва да има хора, възпитани в изкуство. В противен случай нещата поемат в грозни посоки", предупреждава тя. Според нея намалява броят на младите хора, които проявяват интерес към културата, защото изкуството не е интегрирано в техния живот по естествен начин.
Според Зорница традиционните методи за въвличане на младите в света на изкуството вече не работят. "Старите подходи не достигат до новите деца", споделя тя. Това е и причината за необходимостта от обновени стратегии за културно възпитание, които да отговарят на нуждите и интересите на съвременните млади хора.
Повече за кампанията може да чуете в звуковия файл.
Слушайте!
Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов представят експозиция "Римски легионерски лагер и ранновизантийския град Нове". Експозицията е част от мащабен проект, в рамките на който през 2024 година се осъществи и международна научна..
В Пловдив, в галерия "Дяков", тази вечер се открива изложба на Даниела Русева. Художничката работи в областта на графиката, живописта и рисунката. Нарекла е изложбата си "...моят азбучник...или, когато мама пишеше писма". В своята експозиция Русева е изобразила всяка буква от азбуката, често с предмети или символи, чието име започва със съответната..
Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май . Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва..
В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери. По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
"Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg