Финландия беше обявена за страната с най-щастливо население в света за осма поредна година, според публикувания Доклад за световното щастие. Авторите на доклада, изготвен в партньорство със социологическата агенция "Галъп", Оксфордския център за изследване на благосъстоянието и Мрежата на ООН, са анализирали периода между 2022 г. и 2024 г. България заема 85-то място в тази класация, с четири пункта по-надолу от предишния път. Този тип изследвания вероятно разказват нещо за нас, за начина, по който мислим и възприемаме себе си и средата, която ни заобикаля. В студиото на "Какво се случва" темата дискутират доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи и Слави Стоев, социален психолог и създател на подкаста "Естествен интелект".
"Начинът, по който аз чета подобни изследвания е, че те са със сигурност са добра основа за мислене. Те засичат не само народопсихологията, но и социалната и медийна реалност, в които живеем. Щастието е сложен конструкт, който не е самообяснителен." – казва Слави Стоев
"Очевидно има надеждност и валидност в това изследване, поради факта, че България от много време се представя зле – коментира доц. Михаил Околийски. Това очевидно е находката – българите се самоопределят като нещастни. Тази самооценка е в противовес на растежа на брутния вътрешен продукт, който е факт. Ние ставаме по-богати, но не и по-щастливи. Страните, които излизат на челни места са много добре развити като човешки отношения, осъзнати са като свобода на словото, ранно детско развитие. Но имаме и Индия, която е много високо в това изследване, където всички са много бедни. Там явно има друга компонентна, която ги изстрелва напред. Смисълът на живота, субективното преживяване на благосъстоянието"
"Индексът за корупция всъщност ни закопава най-много – казва Слави Стоев – другите ни фактори са неочаквано добри."
Обективното усещане за корупция и невъзможност да защитиш себе си и интересите си е водещ фактор за недостатъчното удовлетворение на българите и според доц. Околийски." Липса на лидерство и перспектива, няма цел, няма надежда, нямаме общи идеали и цели"
Чуйте още от анализа на доц. Михаил Околийски и Слави Стоев в "Какво се случва":
Пропагандата и дезинформацията срещу Европейския съюз и европейските институции след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Димитър Вацов , председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София и преподавател по философия в Нов български университет. "Докладите на..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг, главният редактор на "Атлантик", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет в САЩ. Защо не са използвали специалните..
Какво се случва с незаконно строителство на метална конструкция на покривна тераса в софийския квартал "Овча купел", ул. "Народно хоро"? Предприети ли са законосъобразни действия от районната администрация по изпълнението на дадени предписания от Дирекцията за национален строителен контрол? Продължаваме темата от 15 ноември 2024 г. Какво се случва..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е осмото издание. В днешната осма рубрика , посветена на актуалната съдебна..
Днес, 28 март, в "Мигранти с таланти" ви срещаме с Елена Бурмицкая, която е родена в Украйна, като нейните родители са наполовина руснаци и наполовина украинци. На 13 години Елена се мести в Русия, където израства и завършва специалност "Право" като магистър. Преди 15 години, заедно със съпруга си, Елена се установява в България. Тя има над 22 години..
"Росен Кукушев умело създава своята поетическа действителност от исторически алюзии, литературни реминисценции и споменавания. Това са стихове, написани с..
Вчера, 27 март, бе дадено началото на престижния Панаир на книгата в Лайпциг – едно от най-значимите събития в литературния свят. Този културен форум,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg