Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравка Евтимова: Лайпцигският панаир на книгата е вдъхновяващо преживяване

| обновено на 28.03.25 в 11:56
Здравка Евтимова
Снимка: Ани Петрова

Вчера, 27 март, бе дадено началото на престижния Панаир на книгата в Лайпциг – едно от най-значимите събития в литературния свят. Този културен форум, датиращ още от XVII век, ежегодно привлича автори, издатели и читатели от всички краища на планетата. Лайпциг, утвърден като център на германското книгоиздаване, отново е сцена за представяне на нови литературни произведения, обмен на идеи и насърчаване на международното литературно сътрудничество.

Сред гостите на панаира тази година е и известната българска писателка Здравка Евтимова, която сподели своите впечатления пред слушателите на "Нашият ден":

"Първият поглед към панаирната палата е изключително впечатляващ – огромно пространство, разпределено в пет халета. Навсякъде има хора от цял свят, а поразителен е и фактът, че голяма част от посетителите са много млади. Когато идва моментът за затваряне, хората не желаят да си тръгнат. В трамваите е толкова претъпкано, че трудно можеш да намериш място."

Българското литературно присъствие в Лайпциг се обогатява и с участието на писателя Емануил Видински. За предстоящите си срещи на панаира Евтимова споделя:

"Изпълнена съм с трепет – днес ми предстоят две прояви. Иска ми се да оставя впечатление и спомен. Нямам представа какви въпроси ще ми бъдат зададени, което добавя още повече вълнение и желание да представя не само себе си, но и България като страна на таланти. Надявам се да имам възможност да разкажа за своя курс по творческо писане и за талантливите български писатели. В съзнанието ми изпъква книгата "Ти, подобие мое" на Радослав Бимбалов и много други."

Слушайте!

Снимки: facebook.com/ministryofcultur
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват Деня на европейските автори

Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..

обновено на 31.03.25 в 08:56
Мариана Светославова и Емил Янев

Нежност – между иронията и шока

"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София. Лентата е създадена по идея на журналистката Мариана Светославова, която става и сценарист - тя научава за Мишев от Фейсбук и е силно впечатлена от забележителната му световна кариера. В "Трамвай..

публикувано на 30.03.25 в 16:45

Фалшификации, корупция и военно напрежение – как киното говори за тях?

Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..

публикувано на 30.03.25 в 09:05

Антон Угринов поставя "Канкун" от Жорди Галсеран

Театрално сдружение Enso и I Am Studio представят спектакъла "Канкун" по едноименното произведение на известния каталонски драматург Жорди Галсеран. Постановката е режисирана от Антон Угринов. Сценографията е на Илияна Кънчева, а музиката е създадена от Калин Николов. В ролите се превъплъщават Александра Димитрова, Камелия Хатиб, Веселин Петров..

публикувано на 30.03.25 в 08:45
Credo Bonum Gallery –

Места, знание, видимост

Названията на две настоящи изложби препращат към времена, места и неща, които ще видим или няма да видим. А галериите, в които са представени, препращат назад в миналото - във времето, когато бизнесът в България започна да обръща по-сериозно внимание на съвременното изкуство. Изложбата "Време усукано около място, усукано около време" на Калина..

публикувано на 29.03.25 в 17:05