След премиерата на документалния филм "Смърт за автора, живот за героя", посветен на Алеко Константинов – разговор в "Артефир" с режисьора, сценарист и продуцент Илия Костов.
Костов е автор на редица игрални и документални проекти, като последното му гостуване в ефира на предаването бе по повод филма "Интимно за кръга "Мисъл".
"Смърт за автора, живот за героя" не е просто филм за живота и творчеството на Алеко Константинов, а е провокация към съвременните зрители.
"Ако не направиш провокация с нещо, което се случва всеки ден с нас, филмът ще изгуби всякакъв смисъл и ще се превърне в поредното научнопопулярно послание", заявява Костов.
В документалната творба режисьорът залага на инсценировките, като в ролята на Алеко се въплъщава Богомил Спиров, а в тази на Бай Ганьо – Роберт Янакиев.
Костов споделя убеждението, че целта на един документален филм не е в изговарянето на факти, а в създаването на емоция у зрителя.
Режисьорът акцентира върху образователните качества на подобни филми и пропускът на МОН да интегрира тези "готови уроци" в учебните програми.
Костов завършва разговора с думите: "Когато се конфронтират понятия като еволюция и революция, аз мисля, че революцията задължително трябва да бъде част от еволюцията. Тя е стъпало и това нещо трябва да ни предстои."
Повече за документалния филм "Смърт за автора, живот за героя" – чуйте в звуковия файл:
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
"Картина ли е театралният плакат?" поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..
Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...
Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..
В Габрово днес, от 18:30 часа, се открива "Изложба" на Стефан Петков и Деян Боев — личности в непрестанен диалог, независимо от физическата им локация, които представят своята идея за изкуство. Духовната връзка между учител и ученик във възможно най-класическия си вариант е представена чрез живописни произведения, създадени по повод покана от куратора на..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg