Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар. По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие.
Според научно изследване, публикувано в престижно немско списание, контактът с птиците подобрява благосъстоянието на хората. Проучването установява, че щастието корелира със специфичен брой видове птици – колкото по-разнообразна е птичата среда около нас, толкова по-добре се чувстваме. Според авторите на изследването наличието на 14 допълнителни вида птици може да повиши удовлетворението ни от живота толкова, колкото и допълнителен доход от 150 долара на месец.
Д-р Атанас Грозданов също потвърждава този ефект: "Убеден съм, че има такава зависимост, защото откриването и дори слушането на птиците носи много позитивни емоции на хора от различни възрасти. Многократно съм се убеждавал в това."
Като част от инициативата "Дивата София", той и неговите колеги се стремят да покажат богатството на дивите видове в столицата, включително и разнообразието от птици, които обитават градската среда. "Много хора не подозират какви съкровища крият парковете и междублоковите пространства. Въпреки че градът е доминиран от сгради, редица видове птици се адаптират успешно и стават наши близки съседи," споделя още д-р Грозданов.
Тази връзка между природата и човешкото щастие подчертава важността на опазването на птиците и техните местообитания. Затова, независимо дали денят е дъждовен или слънчев, 1 април ни напомня да обръщаме повече внимание на пернатите обитатели около нас – не само в чест на природата, но и в името на собственото ни щастие.
Слушайте!
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg