През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение.
В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция "Мяра", която представи резултатите от изследване на младежта, проведено от Фондация Фридрих Еберт. Петкова е сред авторите на проучването, което обхваща представителна извадка на младите хора на възраст между 14 и 29 години, анализирайки различни демографски показатели като пол, възраст, регион и образование.
По нейните думи днешните млади хора, на възраст между 15 и 29 години, са родени в свят, който не познава живота без интернет и социални мрежи. Те израстват в динамична среда, изпълнена с информация и възможности, но същевременно изпитват несигурност относно бъдещето си. Според изследването, това поколение се отличава със своята адаптивност, но също така се сблъсква с предизвикателства, свързани със социалната и икономическата нестабилност.
Освен че са дигитално родени, младите днес принадлежат към най-образованото поколение в историята, но парадоксално – и към едно от най-нископлатените. Те търсят реализация в условия, които често не отговарят на техните очаквания и възможности.
Изследването подчертава необходимостта от по-задълбочено разбиране на новото поколение, както и от адекватни политики и стратегии, които да подпомогнат младите хора в изграждането на стабилно и устойчиво бъдеще.
Слушайте!
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg