Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато правиш добро, никога не си сам

Снимка: фондация „Не си сам“

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа.

Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова – организатор "Корпоративно дарителство" във фондация "Не си сам" и Йоана Идакиева, представител на Фондацията в Консултативния съвет по младежки политики на Община Перник.

3 години дейност, 8 успешно завършени кампании, повече от 850 достигнати възрастни и нуждаещи се хора, над 2500 дарители – такава е статистиката, но зад нея стоят много отдаденост, любов, истории, споделено време и житейски уроци за научаване.

За благотворителните кампании, за работата с доброволци, за хората в нужда и за това как могат да бъдат променени нагласите в обществото разказахаЕвелина Димитрова и Йоана Идакиева.

Те приканиха и всички желаещи да се включат като дарители или доброволци във Великденската кампания на фондацията, която е в ход. Събират се дарения под формата на дълготрайни хранителни продукти и в празничните дни преди Великден ще достигнат до домовете на стотици хора.

"От една страна това са хранителните продукти, които ние доставяме, но в интерес на истината тези хора нямат толкова силна нужда само от храна. Те имат нужда от внимание, защото повечето са самотни възрастни, децата им или роднините им са много далеч или вече не са сред нас – споделят Евелина и Йоана. – Те искат просто да си поговорят с някого и всъщност най-ценното, което ние им носим е емоционалната подкрепа, усещането, че не са сами. Затова и нашата инициатива се казва "Не си сам". Искаме да покажем на тези хора, че винаги ще се намери кой да ти подаде ръка. Това са храни, които са дарени от други хора. А ние сме като посредници на доброто."

Целия разговор на Светлана Вълкова с Евелина Димитрова и Йоана Идакиева от фондация "Не си сам" може да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Регионален исторически музей Бургас: Археологическата сбирка

РИМ Бургас е най-големият музей в Югоизточна България. Създаден е през 1912 г. от местни интелектуалци и общественици като археологическа сбирка към Бургаското археологическо дружество "Дебелт" с цел да се издирят, съберат и съхранят ценните археологически находки, с които регионът е богат. Първият председател на Археологическото дружество е..

публикувано на 07.08.25 в 15:25
Микрозеленчуци

Микрозеленчуци в Бенковски

Гергана и Виктор Александрови, жители на варненското село Бенковски, той – родом от Разрад, а тя – от Бургас, отглеждат микрозеленчуци. Това е кратката история, а дългата е необятна като морето, което за семейството е втори дом през част от годината. Мечтата на Гергана и Виктор е да направят околосветско пътешествие с малката си яхта, а дотогава..

публикувано на 06.08.25 в 15:20

Йемен – не на хутите, а на Савската царица и Библията

Гостите в "Покана за пътуване" са не само пътешественици. Те са приключенци и винаги в тандем, независимо дали са на колело или в каяк, на къмпинг или на ски. И умират да чертаят бъдещи маршрути. С радост ви представям за първи, но не и за последен път, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров. Тя е един от създателите на списание ЛИК,..

публикувано на 06.08.25 в 13:10

Мароко и България са големи международни туристически дестинации и държави с вековна история

"Кралство Мароко, както и България, е една голяма туристическа дестинация и както вашата страна е една държава на повече от 12 века – позната с културното си разнообразие и възможности, както и със своята толерантност. Мароко е територия на която през вековете различни националности са живели съвместно заедно. Мароко е кралство, което не престава да..

публикувано на 04.08.25 в 13:45
проф. Радостина Александрова

Учени създават човешка ДНК от нулата

Учени се заеха да създадат човешка ДНК от нулата. Това може само да ни накара да подкрепяме науката. За момента никой не планува създаване на модифицирани хора, това не стои на дневен ред, заяви в предаването "Следобед за любопитните" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. “Проектът, който започва, се финансира от Welcome trust –..

публикувано на 04.08.25 в 09:40