В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести.
Причинители на бактериалния менингит
Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители са:
Два от тези патогени (Streptococcus pneumoniae и Haemophilus influenzae) са включени в националния имунизационен календар от 2010 г., което е довело до значителен спад на заболеваемостта от тези видове бактериални менингити.
Менингококовият менингит – предизвикателства и ваксини
През последните дни общественото внимание бе привлечено от случаите на менингококов менингит, предизвикан от Neisseria meningitidis. От този патоген съществуват 13 серогрупи. Въпреки че в Европейския съюз от 2013 г. е налична ваксина за менингококи от серогрупа B, тя все още не е регистрирана в България.
Трагичният случай на починалото дете разкри, че причинителят е менингокок от серогрупа X – за която все още няма налична ваксина. Това подчертава необходимостта от по-широка ваксинална стратегия и възможности за защита срещу различните серотипове на Neisseria meningitidis.
Форми на менингококовата болест
По думите на доц. Мангъров Менингококовата болест има няколко клинични форми:
Менингококов менингит – Тази форма се развива, когато бактерията преминава защитните бариери на мозъка и предизвиква възпаление на мозъчните обвивки. Въпреки че е сериозно заболяване, при своевременно лечение прогнозата е благоприятна.
Менингококов сепсис с менингит – Характеризира се с появата на кожни петна, които постепенно се разпространяват. Заболяването включва както сепсис, така и възпаление на мозъчните обвивки, но прогнозата е по-добра от най-тежката форма
Свръхостър менингококов сепсис – Това е най-опасната форма, при която по кожата се появяват бързо разпространяващи се петна, а пациентите могат да загинат в рамките на 24 часа.
Начини на разпространение
Менингококовата инфекция се предава по въздушно-капков и контактно-битов път. Въпреки това, тя не е особено заразна и епидемии се наблюдават най-често в затворени колективи, където има предимно млади хора.
Слушайте!
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg