Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 1 част
Премиера
от 0.30 до 3.00 часа
Джаз плюс Дуенде
Водещ: Людмил Фотев
Първото за месеца предаване е изцяло на концертна вълна с две легендарни имена. Слушаме Елла Фицджералд от Антиб-Жуан-ле Пен на 22 юли 1981 и на следващата година, два дена по-късно - от същото място. Повечето композиции са американски джаз-стандарти, но не липсва и бразилска боса и един специален гост - Мишел Льогран на пианото, с когото Елла не пропуска да импровизира от сцената, където се ражда знаменитата ѝ "Песен за щуреца" заради немлъкващите цикади.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Традиционна музика и уърлд от Украйна и Карпатите.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Стайният вълшебник" от Ирина Карадимчева.
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Шумът на върбите" от Кенет Греъм – 1 част
от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
Водещ: Милена Воденичарова
• Музикален акцент на седмицата: Удо Диркшнайдер ще отбележи 40-години от премиерата на класическата тава на "Аксепт" Balls Тo Тhe Wall с родните фенове. Четем учебника по хеви метъл в столичната зала "Христо Ботев" на 12 април.
• Културен компас: събития от страната.
• Темите на деня: Могат ли партньорства между институции, неправителствени организации и бизнес да са ключ за развиването на културното наследство в България и каква е ролята на местните общности и как се ангажират гражданите в каузата "наследство"? Разговор с арх. Дора Иванова - основател и управител на "Проект Бузлуджа”. Повод е предстоящия форум "Партньорства и общности за културно наследство", организиран от "Проект Бузлуджа”.
За Седмица на гората, която се отбелязва традиционно от 1925 година всяка първа седмица на април - разговор с доц. д-р Христо Михайлов – ректор на Лесотехническия университет. Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11.00 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа".
• Разговорът: Започна записването за конкурса "Сайт на годината", който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб".
• Времето на редактора: Може ли литературата да бъде диагноза? Интервю с проф. Златимир Коларов, ревматолог, автор на научна и художествена литература, сценарист - в деня на работещите в здравеопазването.
от 10.05 до 11.00 часа
Terra Култура
Водещ: Мария Мира Христова
• Понеделник започва в събота: коментар.
• TerraМузика: По ноти с избора на Мишел Колева.
• Културен код: Актьорът Джозеф Ал-Ахмад със спомен за баба му - поетесата Ваня Петкова, и покана за изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей.
• Културен отпечатък: "Тревожни години", дебютен роман на рок легендата Пийт Таунзенд - за българското издание разговаряме с редактора Юлия Петкова.
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Жълтата подводница
Водещ: Цвети Бахариева
• Нови албуми: Tomorrow We'll Figure Out the Rest на норвежката певица и авторка Силие Нергор, записан със Симфоничния оркестър на град Ставангер и с носителя на няколко награди "Грами" Винс Мендоса - аранжор и диригент.
• Нови сингли на Давид Линкс, Джино Ванели, Ема Смит…
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
Водещ: Велин Манов
• 24-и Великденски музикален фестивал – разговор за форума с директора на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна Даниела Димова.
• "Игра на котки" за постановката в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" с режисьора Александър Туник и актрисите Анна Петрова и Ели Скорчева.
• "Дневник от войната" – разговор за постановката в "Топлоцентрала" с режисьора Силвия Станоева.
• "Понякога вали през април" – разговор за изложбата в галерия "Ракурси" с художника Валентин Ангелов.
• "Чекмо 3" – разговор за книгата с автора ѝ Момчил Николов.
В 14.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 14.08 до 15.00 часа
Класично и романтично – Български изпълнители
Водещ: Цветелина Начева
Из репертоара на известния радиоквартет "Аврамов" и отбелязване на 120 години от рождението на виолончелиста Константин Кугийски, дългогодишен член на състава.
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание”: Другият до мен
Водещ: Светлана Вълкова
• На 7 април – Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник, разговаряме със Стоимен Димитров, който завършва медицина в МУ – Варна. Той разказва за идеите си за развитие в областта на медицинската наука, която според него може да бъде видяна в цветове.
• В навечерието на 8 април – Международен ден на ромите – гости в предаването са:
- Мария Николчева, учител на деца от ромски произход в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик;
- Емануил Христов, учител по история в 106 ОУ "Григорий Цамблак" в София. Той е от ромско семейство, с тежка житейска съдба, но попадайки на добри учители, успява да завърши училище и Софийския университет;
- Валери Леков – журналист в програма "Христо Ботев" на БНР, нашият "Ром Кихот".
от 16.30 до 17.00 часа
Музей в ефира
Водещ: Диана Попова и стажант-водещи: Гергана Минкова и Андрея Гандева
Как съвременното изкуство осмисля и представя отровните двойници? Пропагандата е навсякъде около нас. Истината и лъжата образуват объркваща амалгама и стават все по-неразличими една от друга. До 30 април галерията на Гьоте-институт София представя изложбата "Нейните отровни двойници - Watch Your Feed!". Кураторите София Грънчарова и Филип Стоилов обединяват осем млади автори, които с произведенията си размишляват върху истината в условията на медийните лъжи. Гости в предаването са кураторът Филип Стоилов и двама от участниците – Кирил Стоев и Никола Андреев.
В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва
Водещ: Мариана Ганчева
Оценки, санкции и забрани - какви са новите идеи за промени в училище и колко ползотворни биха могли да бъдат те. Пламена Николова, културолог и образователен експерт от Rise Bulgaria и Яна Алексиева, психолог от асоциация "Родители".
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Фолклорни новини
Водещ: Магдалена Стоянова
• Диригентът на Оркестъра за народна музика на БНР Димитър Христов представя проекта "Ритъмът на Балканите".
• Таня Георгиева разказва за фолклорния танцов фестивал "Приятели чрез танца" – Перник.
• Йордан Станимиров отправя покана за концерта "С танца в сърцето", с който отбелязва 50 години творческа дейност.
от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Еврорадио
Водещ: Ивета Грънчарова
Изабеле Фауст е солист на Симфоничния оркестър на Югозападното германско радио – Щутгарт в концерт за цигулка и оркестър в ре мажор от Бетовен, а диригентът Хану Линту е избрал за начало Елегичен берсьоз, опус 42 от Феручо Бузони. Звучи и Симфония № 3 в до мажор от Жан Сибелиус.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Водещ: Радослав Чичев
• LMC и F-act разказват за албума им "Жът Жът". Този специфичен звуков сигнал може да звучи като израз на отделни настроения. Както казват самите музиканти, това е вид философия и подход към ситуациите. Албум за многото състояния на човешката природа.
• Епизод от поредицата "Градски детектив".
от 23.00 до 24.00 часа
Джаз импровизации
Водещ: Сибила Лилова
Хорас Силвър е пианист, композитор и аранжор, съосновател на The Jazz Messangers, заедно с барабаниста Арт Блейки през 50-те години на миналия век. Често е правил записи с различни изпълнители, но работата му в тази формация, привлича неговото най-голямо внимание. През 1956 г., той формира свой собствен квинтет от тенор саксофон, тромпет, пиано, бас и барабани. Техните публични изпълнения и чести записи за лейбъла Blue Note Records увеличават популярността на джазмена. Най-успешният му албум е Song for My Father, записан през 1963 и 1964 г.
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Ние, убийците" от Гудмундур Камбан от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Група SEVI с разказ за големия концерт, с който отбелязаха своята 15-годишнина, за историята на групата, както и за отминалото им европейско турне. • Нови сингли. • Новини от българската и световна музикални сцени. от 3.00 до 5.00 часа..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Моля не яжте маргаритките", разказ от Джийн Кер – част 3 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Моля не яжте маргаритките", разказ от Джийн Кер – част 2 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Михаел Волни в трио плюс няколко от портретите на полския цигулар Адам Балдих. от 3.00 до 5.00 часа..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Моля не яжте маргаритките", разказ от Джийн Кер – част 1 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Същият Андреас Шерер, но с друг акордеонист – французинът Венсан Пейрани, неговия верен спътник Емил..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg