Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев, журналист от БТВ.
"Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците. Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с която разговарях, е била в затвора почти една година за това, че е казала една поговорка. Тя използва думата "бухалка" за тяхната съдебна система. Странно, че тя използва точно думата "бухалка", както ние в България, но тук, когато прокуратурата удари някой, все пак има шанс.
Там цялата съдебната система от–до е превзета и е бухалка, защото е вкарала в затвора един човек, който просто е казал една поговорка срещу... то дори не е срещу президент. Тя дори не е използвала и името му конкретно.
Може би това, което се случва сега в Турция, е нова стъпка в затягането на режима, буквално затягането на гайките към всеки, който е критичен. Те вече стигат до скъсване на тези гайки, защото ти можеш да затягаш нещо, но не можеш до безкрай."
Метафората на живо
"В Турция това затягане започва през 2015 година, още преди така наречения "опит за преврат", в който всеки един свободен журналист в Турция, който му се е наложило да избяга, го определя като измислен преврат. Критичната част от обществото в Турция е брандирана като гюленисти, подобно на чуждестранни агенти в Русия или соросоиди у нас.
Тези хора са дехуманизирани, като им се слага някакъв етикет, според който те са враг на обществото сякаш, но на практика това са най-критично мислещите журналисти и интелигенцията буквално – хора от всякакви съсловия на обществото, като започнат от лекари, учители, университетски преподаватели.
Като говорим за репресии, това, което се случва в Турция, минава на нашите представи за репресии. Те стигат дотам, че прокуратурата ти повдига обвинение и наистина отиваш в затвора, там годините ги раздават като пуканки. Десет години, петнадесет години за това, че си казал една дума или си написал нещо в социалните мрежи.
Един от дните, които бягах в Турция, в Истанбул, сред протестиращите ходят едни хора, които сякаш са такива от службите, с по-различен профил от протестиращите, които просто се разхождат навсякъде наоколо. Фактът е, че всеки един ден излиза информация за повдигнати еди-колко си обвинения и еди-колко си задържани. Десетки, стотици са с повдигнато обвинение по член на Наказателния кодекс. Според този член на Наказателния кодекс, за обида на президента, отиваш в затвора. Казано по-просто, ти отиваш на площада, скандираш срещу президента и ти повдигнат обвинение, че си го обидил, а това обвинение предвижда до 6 години затвор.
Толкова брутално и толкова крайно е като в Русия.
Но за разлика от Русия, Турция има повече от 100 години демократични традиции. И каквото и да се случва в този момент, репресии и т.н., там тези традиции продължават.
На практика протестиращите в Турция вече са дали сигнал, че срещу Ердоган има вече недоволство."
Какво различава Турция от Сърбия, къде ще отиде протестната енергия на гражданите, защо няма такава в България? Чуйте в звуковия файл.
Снимка – БНРНа 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..
Как Deepfake или дълбоките фалшификации могат да навредят на обществото, как да ги разпознаем и имат ли полезна страна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" Deepfake – от английски "дълбок..
Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си, децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..
В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..
Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg