Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е Фабио Скардили, преводач е Росен Люцканов.
"Ценно в книгата и целта на съставителя на книгата "Изкуствен срещу естествен интелект" е да представи нестандартните най-новите подходи към изкуствения интелект. Например последната статия в нея е посветена на един съвсем нов подход, който използва теорията на категориите, за да формализира принципите на квантовата механика с цел описване и изследване на изкуствения срещу естествения интелект, който е толкова нов, че преводът на термините бе истинско предизвикателство, защото българският език още не беше влязъл в контакт с тези идеи. Затова бе наистина предизвикателство пред мен при превода.
Авторите на статиите освен учени са и мислещи културни хора, затова в книгата ще видите препратки към Аристотел, Шекспир, Данте и цялата класика не само пряко, но и косвено и това е другото ценно нещо в книгата", споделя в ефира на предаването "Следобед за любопитните" преводачът Росен Люцканов.
"Пътищата на изкуствения и естествения интелект ще се сближават, – прогнозира преводачът, – ако искаме да постигнем реалистични модели". Голямото предизвикателство, според него, ще е да се тръгне от една абсолютно абстрактна картинка и да се добави към нея плът, конкретика и първоначалният модел да се промени. "За да отговорим на въпроса какво представлява изкуствения интелект, трябва да научим повече за човешкия и от опитите ни и от провалите ни да направим машина, която мисли, разбираме повече за себе си", категоричен е Росен Люцканов.
"Тази книга е полезна, защото ни дава една нова гледна точка към основните трудове на Роджър Пенроуз по темата. "Сенките на ума", която имах удоволствието да преведа преди години, и "Новият разум на царя", тук виждаме в един по неформален контекст, в една конференция сред неспециалисти, как Пенроуз представя своите идеи и тяхното развитие. И това, което е ценно, че в книгата той разсъждава над това, каква е връзката между понятията интелигентност, разбиране и съзнание. И един компютърен чип, колкото и да е усъвършенстван, не може да осигури това, което ни дава нашият мозък. Така че краткият отговор на въпроса могат ли машините да мислят, вероятно биха могли, но не точно по този начин, по който ние ги правим в момента", разказва преводачът на книгата.
В сборника ще откриете диалог между носителя на Нобелова награда за физика Роджър Пенроуз и Емануеле Северино, един от най-изявените италиански философи. "Ако погледнете развитието на теорията за изкуствения интелект, ще видите, че до този момент машините са се учили от нас. Винаги когато се осъществява пробив, става благодарение на човешкия интелект, който създава алгоритмите, обучава и така нататък. В този смисъл без естествения интелект, изкуственият е невъзможен. Това е много видно в изкуството, където изкуственият интелект създава произведения на изкуството, когато има богат емпиричен материал, създаден от човека", споделя Росен Люцканов.
Росен Люцканов е завършил философия в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Защитава дисертация по логика в Института за философски изследвания към Българската академия на науките. Участвал е в съвместни изследователски проекти с научни институции от Белгия, Полша, Словакия, Чехия и Унгария.
Водил е уводни курсове по логика в Нов български университет и в Пловдивски университет. Член е на Управителния съвет на Българското общество по аналитична философия и на редколегията на Balkan Journal of Philosophy. Понастоящем е доцент в секция "Логически системи и модели" на Института за изследване на обществата и знанието към Българска академия на науките.
Автор е на две монографии и над 40 статии. Научен консултант към издателство "Изток-Запад" и преводач на научнопопулярна литература. Изследователските му интереси са в областта на историята и философията на логиката и математиката. Носител на награда на БАН "Проф. Марин Дринов" за млад учен за 2008 г.
Целия разговор от предаването "Следобед за любопитните" с Росен Люцканов можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Нов български университет, изд. Изток-Запад
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..
В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg