Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така някогашните бадемови градини са се превърнали в скъпи вили или еднотипни комплекси.
Излиза, че природната даденост на Масазир е неговото проклятие. А то е едно от осемте розови езера в света. Разбира се, ако отидете през зимата или в мрачен ден ще останете силно разочаровани. Няма да видите никакъв цвят. Удивителните му нюанси се обясняват с факта, че водите му са наситени с микроскопични организми – халофилни бактерии, способни да оцеляват щастливо при соленост на водата под 30 ppm и дори се хранят със сол. Тези микроорганизми произвеждат розов пигмент, за да привличат слънчевата светлина. Цветът на езерото се влияе и от големите количества йод в него.
Доста често "шарените" наименования далеч не отговарят на действителността. Спомнете си за хубавия син или белия Дунав, който няма нищо общо с това. Или за Сините камъни, дето са последното на синьото.
Втората необичайна гледка са находищата на сол в близост до брега. Отдалеч изглеждат като сняг, безуспешно борещ се с пролетния натиск. Когато се приближите, виждате дебела кора от сол. Наричат Масазир азербайджанското Мъртво море. Сравнението не е случайно. То е невероятно солено и пълно със сулфати и хлориди. Още през 1934 г. съветски учени изследват водата и установяват, че езерото съдържа 381 хиляди тона сол. И днес възобновяемият му обем е повече от 1700 милиона тона, а в езерото се извършва активен добив на този природен ресурс, който възлиза на около 90 тона годишно. А местните ми пошушнаха, че всъщност, мястото вече е частно.
Наситеността със сол може да се провери на практика. Стига да имате в багажа си туба с вода. Ако натопите ръката или крака си за няколко минути, те веднага ще се покрият с фина солена коричка. Наблизо обаче няма къде да се измиете и тутакси ще започнете да страдате от активен сърбеж. В езерото можете да плувате точно толкова колкото в Мъртво море. Освен това, то е доста по-плитко, та съвсем няма начин да се удавите. Но много внимавайте да не си пипнете очите. Във всеки случай водите на Масазир се считат за много здравословни и лековити.
Нюансите му могат да бъдат от светло розово до почти пурпурно, в зависимост от часовете на деня, но не очаквайте да видите обработените с фотошоп потресаващи кадри, с които изобилства интернет. Във водата животински и растителен свят липсва по разбираеми причини. Може би заради промишленото производство на сол обстановката е по-скоро индустриална и само блеещите стада овце създават някакъв пасторал. Местните се гордеят, че по пътя на коприната те са били търговците на сол. А сега и че са в Топ 5 по "розовина" на езерото в света.
И докато сме на "цветна" вълна да поемем от Масазир към Хизи или Ахатовите планини. Пътят до там е около час, но пък Азербайджан се гордее с хубавите си шосета. От снимките бях подготвена да видя нещо като по-внушителна Петра с обяснението, че желязото, сярата, медта и други химически елементи в почвата превръщат скалите в палитра. Километри преди да пристигнем на мястото, някои от споменатите нюанси се промъкваха в пейзажа.
Струва си да спомена, че подобни многоцветни слоеве на планинска верига са доста редки. Може би само Рейнбоу маунтийн в Перу, която съм виждала с очите си или Долината на смъртта или Каньонът на антилопата в Съединените щати.
Хизи трудно може да бъде наречена планина. По-скоро Ахатови склонове. Но от техните най-високи части се откриват спиращи дъха пейзажи. Максималните височини на тази верига са връх Дубар - 2203 метра над морското равнище и Сараку - 958 м. Но там, където се отбиват туристите, е напълно възможно човек да се изкачи и без специална подготовка. Районът е удивителен с неземните си космически гледки, а също така открива невероятни панорами на полупустинни степи и недокоснати гори. Хълмовете тук имат необичайна окраска, представяща шарки и вълнообразни ивици в жълто-червени, златисти, оранжеви и кафяви цветове. Може би затова ги сравняват с повърхността на Марс.
Според учените този природен феномен се е образувал в резултат на въздействието на висока температура върху различни слоеве геоложки скали. Фактът, че цветовата им схема и структура силно наподобяват една от разновидностите на полускъпоценния камък ахат допринася за името на възвишенията. На пръв поглед изглеждат скалисти, но всъщност, когато тръгнеш по тях, усещаш, че това е глинеста почва, примесена с камъни и на места краката ти затъват леко. А ако си естет, започваш да съжаляваш, че със стъпките си рушиш природното съвършенство.
При всяко навеждане можеш да попаднеш на някаква вкаменелост или молюска, защото преди милиони години се предполага, че тук е имало океан.
По пътя обратно към Баку е обраслата с легенди и митове свещена скала Башармбег, която изпълнява желания. Но за нея – друг път.
Снимки и видео: Магдалена Гигова
С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..
Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg