Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и делото на Димитър Шишманов, в рамките на инициативата на МОН "Неразказаните истории на българите".
През 30-те години Димитър Шишманов е посланикът на България в Гърция, който има голям принос за изграждането на културни мостове между двете страни. Шишманов, по думите на Банев, не е широко познат заради неговата трагична съдба, След като е убит от Народния съд, името му попада в списъка със забранени автори и над творчеството му пада сянка за дълги години.
"Работейки в Атина, започнах да установявам, че този човек е развивал цялостна програма за културния контакт между двата народа", споделя Банев. Гостът разказва интересни факти за културната дипломация, провеждана от Шишманов. През 30-те години има голям обмен между български и гръцки артисти, като и Сирак Скитник е част от група български интелектуалци, посетили Гърция по покана на посланика.
Банев и студентите разказват за проведената конференция в сътрудничество с Института по литература към БАН и за предстоящия филологически обмен във Великотърновския университет.
Какво привлича група гръцки студенти да изучават български език и литература, как протича работата по изготвяне на видеоматериали и публикации, посветени на Димитър Шишманов и непознатото му творчество – чуйте в звуковия файл:
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg