Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академичен поглед...

Акад. Богдан Петрунов
Снимка: БГНЕС

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска практика.

В поредното издание "За здравето" акценти поставихме върху много теми в областта на превенцията и лечението на заразните и паразитните болести, но започнахме с актуалните сюжети. Нарекохме ги "диагноза страх" – от менингококови и други животозастрашаващи инфекции до биологичния болничен отпадък, който бива смесван и изхвърлян заедно с битовия. Събеседникът ни коментира всички аспекти на проблемите и рисковете от тяхното неглижиране.

Любимата професионална тема на нашия гост – алергиите, отне доста от ефирното време, но с полезни и прагматични съвети. Говорихме за т.нар. сенна хрема, за сезонните болести, свързани с полени, мръсен въздух, химически или природни алергени.

"Една от тях, астмата, е тежко протичащо нарушение на дишането и на белодробната функция, подчерта акад. Б. Петрунов, и за да има адекватно лечение са необходими редица изследвания за уточняване на причинителя. Единствено тогава можем да назначим терапия, която ще даде добър резултат." Изключително тревожно ученият коментира т.нар. алергичен шок и рисковете от настъпване на бърз летален изход, особено ако не бъдат взети бързи адекватни мерки.

В диалога стигнахме и до факта, че немалко болести не могат да бъдат трайно излекувани. Но благоприятното повлияване върху тяхната остра фаза, както и поддържащата терапия овладяват процеса и водят до добро качество на живот.

Не отминахме и въпросите, свързани с хранителните и лекарствените алергии. Акад. Петрунов даде примери за непоносимост към някои видове храни или съставки, още в ранна детска възраст. И подчерта отговорността на служителите в училища и детски градини при храненето на децата.

Засегнахме още една "любима" тема, ваксините. И направихме опит да отговорим на въпроса: панацея за здравето ли са те? В този смисъл откроихме и ролята на държавното предприятие "Бул-Био" в производството и ваксиналното покритие на десетки държави по целия свят.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10