Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

| обновено на 09.04.25 в 11:14
Снимка: Pixabay

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се мечтае без страх.

Светът, който им предават по-големите от тях, по-висшестоящите, е свят на стени и йерархии. Казва им се да бъдат смели, но и биват наказвани, когато не се подчинят. Учат ги да мислят, но ги поправят, когато мислите им не се вписват в обшата картинка. Говори им се за свобода, но тя бива ограничавана в рамките на приемливото, на установените стандарти. И така, малко по малко, младите са научени да се съмняват в себе си. Да не вярват на вътрешния си глас. Да не летят твърде високо.

Крилата се режат фино – с пренебрежение, със снизходителност. Не се режат с викове, а с мълчание. С това да не ги каним с нас на масата, когато се взимат решения. С това да не ги питаме, а директно да им обясняваме. Режем им крилата с безразличие. И после ги питаме защо не летят. Защо не отговарят на очакванията ни.

Но те опитват. Отново и отново. Понякога стискат зъби. Понякога с вътрешен бунт, който не могат да облекат в думи. И ако има нещо по-красиво от младостта, то е младостта, която не се е отказала въпреки всичко.

Острият камък на истината е, че не системата убива мечтите, а хората в нея. Хора, които говорят със страх, които раздават наказания, но не предлагат смисъл. Общество, което се страхува от новото, защото новото поставя под съмнение старото.

И въпреки поуката не е в обвинението, а в избора. Всеки ден, всеки от нас може да бъде онзи, който не реже криле. Можем да избираме да слушаме, преди да поучаваме. Да създаваме пространство, в което младите да пробват, да грешат, да стават и да продължават. Не защото ги смятаме за перфектни и за знаещи всичко, а защото ги приемаме като живи, мислещи, търсещи същества.

И някъде между нашата търпимост и тяхната смелост ще се роди истинският напредък. Но не като някаква идеология, а като човешко доверие. А онзи, който веднъж е полетял с помощ, ще знае как да подаде ръка на следващия, който още се учи да разгръща крилата си.

Младите хора са онова крехко утре, което се люлее на ръба между вярата и безнадеждността. Те идват с въпроси, идеи, страст и мечти, които често звучат неудобно на статуквото. Вместо да бъдат вдъхновявани – биват приучавани да се вписват. Крилата им се режат рано – с насмешка, с безразличие, със системи, които не търпят различното.

Но младите хора са и онова красиво днес, на което другите могат да се дивят. Достатъчно е някой да повярва в един млад човек – не с високопарни речи, а с реален шанс. Слушайте ги, подкрепяйте ги, допуснете ги до процеса. Дай им пространство, дори да бъркат. Младите не са проблем, който трябва да бъде решен. Те са решение, стига да им дадем думата, вниманието и доверието, което самите ние някога сме жадували. Защото когато отвориш вратата и вместо ножици подадеш криле – не просто даваш шанс, а изграждаш бъдеще, което е смислено за всички.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50

Компанията Hempstatic и строителството с индустриален коноп

В това издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" гостува Елена Янева – съосновател на Hempstatic, иновативна компания, която разработва изолационен материал за строителството на базата на индустриален коноп. Проектът ѝ се развива между София и Виена, където Елена е част от предприемаческата и научна общност в сферата на..

публикувано на 21.07.25 в 09:34

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31