Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Френският отговорник за висше образование настоя за академична свобода

Снимка: БГНЕС

За свобода на университетските преподаватели в обсъждането на политически теми призова вчера Филип Батист, отговарящ за висшето образование във френското Министерство на образованието, съобщи изданието Le Parisien.

"Не трябва да се прави компромис с академичните свободи", е заявил Батист пред Комисията по култура и образование на Сената — горната камара на френския парламент, в изложение по ключови теми, свързани именно с академичната свобода, както и със състоянието на частния сектор във висшето образование.

Според него преподавателите трябва да могат да обсъждат дори чувствителни теми като израелско-палестинския конфликт — но отговорно, без крайности. "Начинът, по който се говори, е съществен. Очевидно не трябва това да се случва с манихейски речи, показващи света в черно и бяло, каквито понякога се появяват", е уточнил Батист.

Той е подчертал, че ситуацията в САЩ по отношение на университетските протести и политическите ограничения тревожи френските академични среди и представлява предизвикателство за Европа. Според него Франция трябва да извлече поуки от американския контекст, за да избегне подобно развитие в своите висши учебни заведения.

Френските преподаватели, като държавни служители, са обвързани с изискване за неутралност и дискретност. Според официално разпореждане, което описва задълженията на държавните служители във Франция, те трябва да избягват изразяването на лични политически или религиозни убеждения по начин, който може да се възприеме като официална позиция на държавата.

Филип Батист е отговорил и на въпрос, свързан с разследване за нарушения в частното висше образование в страната, признавайки, че макар проблемите да не са масови, има "черни овце", от които секторът трябва да се прочисти. Той е уверил, че министерството работи заедно с Министерството на труда по подобряване на стандартите, добавя изданието.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов проектозакон във Франция: по-строги правила за частното висше образование

Френското правителство обяви нов проектозакон, който променя регулирането на частните висши учебни заведения в страната, съобщава Le Monde . Законопроектът беше представен в Министерския съвет и предвижда достъпът до финансиране да бъде подчинен на нови условия. Причина за мярката е бързото разрастване на сектора, който вече приема една..

публикувано на 31.07.25 в 14:10

Обществото като партньор в науката: нови открития с помощта на смартфоните

Ролята на обществеността в изследванията на биоразнообразието нараства бързо, особено чрез приложения като iNaturalist , където потребителите могат да идентифицират различни организми и видове от природата, използвайки снимки, които сами са направили. Това показва проучване, публикувано на сайта на Oxford – BioScience , цитирано от..

публикувано на 31.07.25 в 14:05

Колекция от 300 бижута се завръща в Индия след 127 години

Колекция от 300 бижута, свързани с Буда, се завърна в Индия след 127 години, предаде агенция Ройтерс. Скъпоценностите датират от времето около 240 години преди новата ера, когато е управлявала империята на Маурийте. Предполага се, че те са били откраднати и  пренесени в друга държава.   Скъпоценните камъни са открити от английския управител на..

публикувано на 31.07.25 в 13:58

Летен културен туризъм: Пловдив отваря врати за любителите на вино и история

В Пловдив ще се проведе осмото издание на фестивала "Уикенд в Пловдив" и "Винени нощи във Филипополис" . Веднъж годишно Съветът по туризъм в Пловдив организира такъв дълъг уикенд, който започва от петък. Фестивалът предлага обиколки из Стария град и неговите исторически и културни забележителности, съчетани с възможност за дегустация на ароматни..

публикувано на 30.07.25 в 17:05

Google ще подпише кодекса на ЕС за мощни ИИ модели

Google обяви, че ще подпише кодекса на Европейския съюз за най-мощните модели изкуствен интелект, съобщи Агенция Франс Прес. Компанията се присъединява към други американски разработчици, включително OpenAI, създател на ChatGPT.  Кодексът беше публикуван този месец, а периодът за спазване на новите правила започва на 2 август. Президентът по глобалните..

публикувано на 30.07.25 в 14:20