В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на организаторите – преподаватели, докторанти и студенти – споделиха своите гледни точки и размисли относно предизвикателствата и потенциала на ИИ в академичната среда.
Гл. ас. д-р Росица Тончева: Да погледнем през очите на студентите
"Моята дългогодишна преподавателска работа ме е срещнала с два основни проблема – как да научим студентите и как да ги мотивираме те сами да искат да се учат", подчерта д-р Росица Тончева. Тя посочи, че днес има частична загуба на смисъла на понятието "студент" – човек, който постоянно търси знание. В същото време технологиите изкушават младите хора да се възползват от готова информация, често без критично отношение към нейната достоверност. Именно тези наблюдения са станали основа за създаването на инициативата, която цели диалог със студентите – "да видим какво ще поискат от нас студентите и да погледнем през техните очи в бъдещето и да бъдем взаимно полезни".
Гл. ас. Кремена Шутилова: ИИ е инструмент, не заместител
Гл. ас. Кремена Шутилова също постави акцент върху необходимостта студентите да използват ИИ разумно. "Всички достигнахме до извода, че ИИ присъства, но той може да бъде инструмент на човека, това е едно последствие от естествения интелект", отбеляза тя. Преподавателката изрази притеснение, че студентите се доверяват твърде много на резултатите от ИИ без да ги проверяват. "А ние искаме да ги научим да проверяват и да цитират този резултат."
Петър Стойнов: Нова теория за нова епоха
От своя страна, докторантът Петър Стойнов обърна внимание на по-широкия контекст, в който се развива изкуственият интелект. Той напомни, че всяка нова икономическа школа се е появявала в резултат на индустриалните революции. "Ние сме на прага на четвъртата, някои я наричат петата индустриална революция, можем да очакваме нова теория", заяви той. Въпреки напредъка на технологиите, той изрази съмнение, че тази нова теория ще бъде създадена от самия ИИ. По думите му човечеството е изправено пред избор между различни посоки на развитие – продължение на капитализма, който се трансформира във феодална структура, или поява на нов тип социализъм. "Неолибералният път приключва", категоричен бе Стойнов.
Олга Барон: Критическото мислене е ключът
От гледната точка на студентите, Олга Барон, трети курс, специалност "Финанси", изрази убеждението, че бъдещето ще принадлежи на онези, които умеят да комуникират ефективно с изкуствения интелект. "Основата на тази комуникация е точно критическото мислене", каза тя. "При ИИ – най-важното е как формулираме въпроса."
Виктория Бордяшева: Човешкото остава незаменимо
Първокурсничката Виктория Бордяшева от катедра "Информационни технологии и комуникации" подчерта границите на изкуствения интелект в настоящия му вид. "Не смятам, че в момента ИИ може да придобие чисто човешките качества като емоции", каза тя. Според нея, без правилно зададени въпроси, ИИ не може сам да създаде нещо качествено.
Слушайте!
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..
Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..
"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg