Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

| обновено на 15.04.25 в 11:12
Снимка: БТА

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на организаторите – преподаватели, докторанти и студенти – споделиха своите гледни точки и размисли относно предизвикателствата и потенциала на ИИ в академичната среда.

Гл. ас. д-р Росица Тончева: Да погледнем през очите на студентите

"Моята дългогодишна преподавателска работа ме е срещнала с два основни проблема – как да научим студентите и как да ги мотивираме те сами да искат да се учат", подчерта д-р Росица Тончева. Тя посочи, че днес има частична загуба на смисъла на понятието "студент" – човек, който постоянно търси знание. В същото време технологиите изкушават младите хора да се възползват от готова информация, често без критично отношение към нейната достоверност. Именно тези наблюдения са станали основа за създаването на инициативата, която цели диалог със студентите – "да видим какво ще поискат от нас студентите и да погледнем през техните очи в бъдещето и да бъдем взаимно полезни".

Гл. ас. Кремена Шутилова: ИИ е инструмент, не заместител

Гл. ас. Кремена Шутилова също постави акцент върху необходимостта студентите да използват ИИ разумно. "Всички достигнахме до извода, че ИИ присъства, но той може да бъде инструмент на човека, това е едно последствие от естествения интелект", отбеляза тя. Преподавателката изрази притеснение, че студентите се доверяват твърде много на резултатите от ИИ без да ги проверяват. "А ние искаме да ги научим да проверяват и да цитират този резултат."

Петър Стойнов: Нова теория за нова епоха

От своя страна, докторантът Петър Стойнов обърна внимание на по-широкия контекст, в който се развива изкуственият интелект. Той напомни, че всяка нова икономическа школа се е появявала в резултат на индустриалните революции. "Ние сме на прага на четвъртата, някои я наричат петата индустриална революция, можем да очакваме нова теория", заяви той. Въпреки напредъка на технологиите, той изрази съмнение, че тази нова теория ще бъде създадена от самия ИИ. По думите му човечеството е изправено пред избор между различни посоки на развитие – продължение на капитализма, който се трансформира във феодална структура, или поява на нов тип социализъм. "Неолибералният път приключва", категоричен бе Стойнов.

Олга Барон: Критическото мислене е ключът

От гледната точка на студентите, Олга Барон, трети курс, специалност "Финанси", изрази убеждението, че бъдещето ще принадлежи на онези, които умеят да комуникират ефективно с изкуствения интелект. "Основата на тази комуникация е точно критическото мислене", каза тя. "При ИИ – най-важното е как формулираме въпроса."

Виктория Бордяшева: Човешкото остава незаменимо

Първокурсничката Виктория Бордяшева от катедра "Информационни технологии и комуникации" подчерта границите на изкуствения интелект в настоящия му вид. "Не смятам, че в момента ИИ може да придобие чисто човешките качества като емоции", каза тя. Според нея, без правилно зададени въпроси, ИИ не може сам да създаде нещо качествено.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35