На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите събития и постави акцент върху историческия и морален контекст на случилото се.
Най-гибелният терористичен акт у нас
Атентатът в "Света Неделя" е извършен на Велики четвъртък през 1925 година — време, символично и свещено за християните. По време на богослужението, отслужвано от софийския митрополит Стефан, в претъпканата катедрала избухва мощна бомба. В резултат загиват най-малко 134 души, а броят на жертвите в следващите дни нараства над 200, тъй като много от над 500-те ранени по-късно умират от травмите си.
Както подчерта проф. Методиев, това е „изключително добре подготвен терористичен акт", извършен с цел да се унищожи политическият и военен елит на страната. Датата не е избрана случайно — само два дни преди това, на 14 април, е убит генерал Константин Георгиев, народен представител, чийто погребален ритуал в храма събира цветът на българската държавност. Очаквало се е на церемонията да присъства и цар Борис III, който обаче закъснява — на същия ден той участва в погребенията на свои приближени, загинали при неуспешен атентат срещу самия него в прохода Арабаконак.
Зад кадър: външна намеса и финансиране от Коминтерна
Историческите предпоставки за подобен акт на насилие, по думите на проф. Методиев, се коренят в крайната политическа конфронтация на времето. В страната властва напрежение между управляващи и комунисти, което ескалира до идеологическа и въоръжена борба. "Няма съмнение, че целият атентат и подготовката му са финансирани от Коминтерна", посочва той. Това поставя акта не просто в рамките на вътрешнополитически терор, а като част от глобалната борба на комунистическия интернационал.
Проф. Методиев отбелязва и по-малко известния факт, че атентатът в "Света Неделя" идва само дни след вече споменатия опит за убийство на царя, което допълнително разтърсва и без това раздираната от политически страсти страна.
Исторически уроци и съвременна перспектива
"Днес, поглеждайки назад от дистанцията на един век, възхвалата на политическото насилие изглежда не просто абсурдна, а морално неприемлива. "Да се възхвалява политическо насилие от съвременна гледна точка изглежда нелепо", категоричен е проф. Методиев.
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..
Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..
Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..
Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg