Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато дълговете стават история: Музеят на дълга в Буенос Айрес

Снимка: Личен архив

Аржентина е страна, преживяла не една, а няколко големи икономически кризи. За повечето аржентинци думата "дълг" е не просто термин от учебници по икономика, а лично преживяване, белязано от инфлация, безработица и фалити. 

През 2005 година в сградата на Факултета по икономически науки към университета на Буенос Айрес е създаден един нетрадиционен музей. Целта на експозицията на музея на дълга е да документира болката, гнева и съпротивата на обикновените хора срещу финансовата нестабилност. Експозицията проследява историята на националния дълг от началото на XIX век до днес.

Първият външен дълг на страната става реалност през 1824 година. Той е отпуснат от банка Baring Brothers в Лондон и възлиза на колосалната за своето време сума 1 милион британски лири. Това поставя началото на дългосрочни зависимости, макар и първоначално заеми да са използвани за инфраструктура и развитие.

Кризата от 2001 година e най-големият дефолт в историята. Аржентина обявява фалит по дълг на стойност над $100 милиарда. Банковите сметки са замразени, хиляди хора остават без достъп до спестяванията си. Масови протести и политическа нестабилност – петима президенти се сменят за по-малко от две седмици. Тази криза е основна ос на музейната експозиция.

През 2018 година Аржентина отново сключва рекордно споразумение с МВФ – заем от $57 милиарда. Много аржентинци виждат в това повторение на историята – нова зависимост, нов риск от фалит.

Музеят на дълга в Буенос Айрес е повече от музей. Той е предупреждение. Покана към размисъл. Паметник на една борба, която продължава и до днес – борбата за икономическа справедливост, за финансова независимост, за едно бъдеще, в което историята на дълговете няма да се повтаря.

Чуйте повече в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нина Цанева и Благовест Маламов

Фондация "Атанас Буров" организира лятно училище за студенти по икономика

Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък.  Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..

публикувано на 01.07.25 в 10:48

Морето, музиката и свободата: "Джулай морнинг" във Варна

Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...

обновено на 01.07.25 в 10:06
Зорница Русинова

През август стартира пълна информационна кампания за стъпките към еврозоната

Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..

публикувано на 01.07.25 в 09:42

Като рибата от Вит друга няма!

Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..

публикувано на 30.06.25 в 17:25

Технологии в услуга на природата: Как работи умната чанта

Климатичните промени и замърсяването с пластмаса са сред най-сериозните предизвикателства на нашето съвремие. Всяка година по света се използват над 1 трилион найлонови торбички, чието средно време на употреба е едва 20 минути. Именно в търсене на решение на този проблем възниква идеята за goodbag – умна, многократна пазарска чанта, която превръща..

обновено на 30.06.25 в 11:09