На днешния 1 май – Деня на труда – в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" по БНР, гост беше писателят Николай Терзийски, който разказа за своя роман "Родиния". Произведението, по думите на автора, е едновременно "книга пътуване" и "книга завръщане". То създава едно пространство, което едновременно е илюзионно и действително, напомняйки за границите между външния и вътрешния свят на човека.
Терзийски сподели, че заглавието "Родиния" идва от името на един от древните супер континенти, които някога са съществували на Земята. Думата има руски произход, но за автора тя носи дълбока символика, отразяваща същината на книгата.
Авторът подчерта и трудността, с която е изградил "Родиния" – роман, съставен от истории, събирани в продължение на десет години. Писани в различни етапи от личния и творческия му живот, те трябва да бъдат обединени в едно цялостно произведение – задача, оказала се далеч по-сложна от очакваното.
"Писателите се трудят и на 1 май – понякога по улиците, понякога под душа се раждат най-хубавите идеи", с усмивка допълни Николай Терзийски. Неговите думи напомнят, че писането е труд, който не познава почивка – особено когато става дума за търсене на истини за себе си и света.
Слушайте!
Известният китайски писател Ю Хуа беше в България и участва в "Литературни срещи – София". Той е жив класик на китайската литература. Пише романи, разкази, есета. По романа му "Живи", издаден у нас в превод на Стефан Русинов, има филм, спечелил специална награда в Кан. В България излезе и книгата му с есета "Китай в десет думи", която не е..
През април у нас излезе епичният фентъзи роман "Волята на мнозина", първа книга от поредицата "Йерархията", дело на австралийския писател Джеймс Айлингтън. Преводач на изданието е Паулина Мичева. Действието в книгата се развива в Катенската република, измислено общество с прилики със Златния век на Римската империя . В Катен от романа..
В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено вдъхновяваща инициатива: "Месецът на книгата" . Събитието се провежда ежегодно от 2019 г. насам – от 23 април до 24 май – и превръща селото в притегателен център за любителите на литературата. "Културата е..
В събота, 3 май, от 19:00 часа в централната сграда на Художествената галерия в Казанлък ще се проведе лекция на тема " Иван Милев – по пътя на една мечта. 100 години по-късно" . Лектор ще бъде директорът на галерията д-р Пламен В. Петров. Събитието е част от програмата "Събота в галерията". След лекцията посетителите ще имат възможност да разгледат..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например хип-хоп културата – движение, естетика, светоусещане, зародило се още през 60-те и 70-те години на ХХ век в Щатите. Да бъдем дори още по-конкретни в примера си. Да вземам вербалното проявление на..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg