На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия.
Според нея акушерството и грижата за жената по време на бременност и раждане днес се връщат към корените си: "През последните години наблюдаваме тенденция към възвръщане на традиционните практики. Работим в посока да нормализираме бременността и раждането – с по-малко медикаменти, с повече подкрепа и доверие в способността на жената сама да се справи."
Кърменето и привързаното родителство също са важна част от философията на съвременното акушерство, подчертава Димова. Тя е убедена, че най-голямото предизвикателство пред акушерките не е само професионално, но и емоционално: "Най-трудното е да помогнем на майката да повярва в себе си – да вдигне глава и със самочувствие да посрещне новия етап от живота си."
Съвременните майки разполагат с огромно количество информация, но това не прави процесите на раждане и отглеждане на дете напълно предвидими. "Майчината интуиция е водеща – това е нещо, което се стараем да подкрепяме и развиваме," добавя акушерката.
Въпреки своята значимост, професията е изправена пред сериозни предизвикателства. Един от най-острите проблеми е недостигът на кадри: "Кадровият дефицит е огромен – причините са много, но водещи са ниското заплащане и липсата на мотивация. Има проучвания, според които младите момичета не искат да учат за акушерки, защото тази професия не се оценява достатъчно в обществото."
Слушайте!
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg