На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи.
"Всеки, който е минал по Алеята на българската слава, може да види къде българският войник е прославил името българин и българската държава, защитавайки независимостта и биейки се за обединението на българския народ", припомни Каракачанов. По думите му славата на българската армия е извоювана не само на бойните полета, но и чрез силна мотивация и национална кауза, обединяваща държавата и народа.
"Българският войник е бил велик и силен, когато България е била държава, която е осъзнавала нуждата от своята армия, когато българските политици и общество са имали кауза", подчерта той. Тази кауза, според Каракачанов, след Освобождението е била "довършването на Освобождението на българските земи" – онези части от Македония и Тракия, които остават извън пределите на свободна България.
Критичен беше и към формулирането на членството в НАТО и ЕС като национална кауза. "НАТО и ЕС никога не са били и не трябваше да бъдат обявявани като национална кауза. Какво е това – членството в един или друг съюз да ти е национална кауза?!" - риторично попита Каракачанов. Според него тези съюзи трябва да се разглеждат като "средство, механизъм за постигане на българската национална кауза."
Той подчерта, че "голямата национална кауза е да направиш една силна, просперираща държава, един благоденстващ народ, да се погрижиш за онези българи, които продължават да седят извън пределите на България и са подложени на тормоз и асимилация, буквално на унищожение."
Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..
На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg