Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините.
Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към госта в студиото д-р Атанас Мангъров и към инфекционистите. Менингит, морбили, лаймска болест, "летни диагнози" – салмонела, хепатит, чревни разстройства… Отговорите от завеждащия Детската клиника в Специализираната болница за лечение на инфекциозни болести в София доц. Атанас Мангъров.
Не в търсене на сензация, а в поредната битка с фалшивите новини със замесени в тях имена на лекари, започнахме диалога в студиото. Всеизвестната фраза: "Слуховете за моята смърт са твърде преувеличени" д-р Мангъров коментира с горчива усмивка. Защото едни хора са използвали неговото име, образ и глас за налагане на съмнителни рекламни послания. Ето че стигнахме и до изкуствения интелект, който би трябвало да бъде в служба на човечеството, а не обратното?! В тази лъжа дори се прокрадва "фактът", че известният медик е застрелян пред дома си.
Сменихме темата и настроението с важни съвети към семействата, които ни слушат и в ефира се появиха теми за още "забравени" диагнози: коклюш, варицела, рубеола и други ваксинопредотвратими болести.
По време на диалога в студиото бяха включени и две искрени благодарности към човека и медика доц. Атанас Мангъров за грижите, положил за свои малки пациенти. С това настроение се разделихме и с обещанието за нова среща в навечерието на лятото – за проблеми, свързани със сезона, за които не стигна време в поредното седмично издание на програма "Христо Ботев" "За здравето".
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg