Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място пеперудата си мръдне крилцата, то на друго място може да настъпи потоп. Територията на Черно море е с дълга история. То е било и суша, било е и езеро, блато, а сега вече е това, което е.
Преди 6-7 хиляди години през Босфора са навлезли солените води, изменят се екосистемите при еволюцията на Земята. С годините обаче Черно море не става по-солено. Но става все по-топло при променящите се климатични условия.
Според едно изследване само за периода 2005-2019 година, месец февруари става все по-топъл за Черно море и процесът на затопляне ще продължи. Резултатът от глобалното затопляне е, че и водите на всички морета и океани се затоплят, и в нашето море влизат все по-топли води. Това повлиява и живота в Черно море.
Ще наблюдаваме все по-чести цъфтежи на водораслите, по-големи морски дарове, измиране на някои морски видове и дестабилизация на средния слой в Черно море. Това ще доведе до засилване влиянието на най-дълбокия слой със сероводорода и според някои учени това ще е смъртта на Черно море.
Всички протичащи в момента процеси в морето водят до дестабилизация и изтъняване на средния слой в морето, който изолира горния, където е животът в морето от долния – мъртъв. Системно трябва да се извършват проучвания и дейности, свързани с опазването на живота в Черно море", разяснява в предаването "Следобед за любопитните" биологът и еколог проф. Нешо Чипев. Той подробно разказва за процеса на оксидативен стрес, който проследяват учените и сред живите организми в Черно море.
Дотук проучванията показват, че не могат отделните фактори да бъдат проследявани как повлияват живите организми в нашето море. Стресът и оксидативният стрес са една оценка, която показва как тези фактори повлияват или застрашават живота в морето или организмите се адаптират и справят, уточнява още професорът.
Цялото интервю на Ани Костова с проф. Нешо Чипев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..
На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum , озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петър Желязков , пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..
Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..
Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg