В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда.
Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим задълбочен разговор за етиката в медиите, тъй като технологиите и алгоритмите все по-активно оформят начина, по който възприемаме информация. Търсачките и социалните мрежи не показват съдържание, за да информират, а за да ангажират – целта е да се задържи вниманието на потребителя, а не да се търси и разкрива истината.
Този процес води до показване на поляризиращи и често подвеждащи съдържания, които имат силно въздействие, но с цената на истинността. Така публичният разум бива манипулиран, а автономната преценка на гражданите ерозира. Хората все по-трудно разграничават фактите от мненията и губят способността си да формират независими и информирани позиции.
Проф. Ставру прави ясно разграничение: медиите могат да бъдат както лекарство, така и отрова. Те могат да лекуват социалната фрагментация чрез разпространяване на достоверна информация и търсене на истината. Но могат и да разрушат публичното пространство, когато се използват като инструменти за манипулация, подвеждане и разединение.
Съществената трансформация, която наблюдаваме, е преминаването от истина към реакция – медиите и онлайн платформите все по-често избират съдържания, които предизвикват емоционален отговор, а не такива, които информират. Това променя критерия за важност: вместо съдържанието да бъде важно, защото е истинно, то е важно, защото е въздействащо.
Проф. Стоян Ставру завършва с надеждата, че дебатът за етиката и медиите няма да спре, защото въпросите са много, а залозите – високи. В епоха на дигитална свръхкомуникация, етиката е онзи компас, който може да ни предпази от загуба на ориентация в морето от информация.
Слушайте!
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg