Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024 година, което забрани популяризирането на идеи и възгледи, свързани с "нетрадиционна сексуална ориeнтация", взаимоотношенията със съучениците, приятелите и другите младежи на сходна възраст, притесненията, свързани с политическата ситуация у нас и в света.
Срещата с Велислав започва в Борисовата градина – едно място, което, по думите на младежа, не е безопасно за куиър хората. По улиците, в парковете, в градския транспорт насилието дебне онези представители на ЛГБТИ общността, които решават да изразят себе си и любовта си. Велислав е ставал свидетел на агресивни прояви.
Младежът, който родом е от Кюстендил, разказва за първите години в столицата, когато е живял в страх сякаш има мишена на гърба си.
В малкия град общността е сплотена до момента, в който не покажеш, че си различен, по думите на Велислав. Различните биват отхвърлени дори в училищната среда. След допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование куиър младежите са дискриминирани включително от учителите, които им забраняват да се себеизразяват чрез външния си вид – облекло, пиърсинг и т.н. Забраните не важат за "нормалните", хетеросексуални ученици, което е признак за дискриминация, подчертава Велислав.
"Ако повече хора бяха открити и темата не беше табу, ако хората получаваха повече информация, нямаше да ги е страх. Законът спира потока на информация. Промените възпитават едно поколение, което вместо по-толерантно ще става по агресивно", коментира Велислав.
Младежът, който в момента е студент по право, е категоричен, че половата идентичност е част от човека – тя не може да бъде придобита от общуването със себеизразяващи се ЛГБТИ хора. Велислав изразява тревога от нарастващото влияние на онези политически партии, които са не само хомофобски, но и насочени срещу правата на различни уязвими групи.
"Нещата стават по-зле. Имаше период, в който бях по-обнадежден – може би, когато бях първи/втори курс в университета 2021/2022 година – но от миналата година все повече ме е страх накъде отива светът", заявява Велислав и допълва, че дори в университетска среда се сблъсква с консервативните разбирания на колеги и преподаватели.
В края на разговора Велислав казва: "Прайдът е празник на хората, които искат да покажат, че не ги е страх, че искат да са просто хора, а не подтип хора."
Поканата, която младежът отправя, е насочена най-вече към представителите на обществото ни, които не знаят какво да мислят, нямат напълно формирано мнение и слушат единствено легенди за Прайда.
Велислав Петров вярва, че само чрез емпатията хората могат да бъдат избавени от обезправяване, а обичта ще спаси всички нас.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Материалът е създаден по проекта "От думи към истории", който се изпълнява от фондация GLAS, фондация Bilitis, Асоциация на европейските журналисти – България, Роми за демокрация и Мулти култи Колектив. Инициативата е финансирана от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са само на организаторите и не отразяват непременно тези на Европейски съюз или Европейската комисия. Нито Европейския съюз, нито финансиращият орган могат да носят отговорност за тях.
Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg