Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

| обновено на 14.05.25 в 12:50
д-р Гена Грънчарова
Снимка: Латинка Светозарова

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със застаряването на населението и предизвикателствата пред общественото здравеопазване.

Европа застарява – успех и тревога

Според доц. Грънчарова, за първи път в историята през 2024 г. населението в Европа на възраст над 65 години надвишава това на по-младите поколения. Това развитие може да се разглежда като успех на общественото здравеопазване – хората живеят по-дълго, благодарение на медицинските постижения и повишеното качество на живот. Но то също така поставя пред обществото сериозни предизвикателствал

В България тенденцията е още по-изразена – 24% от населението е на възраст над 65 години, докато децата под 14 години са едва 14%. Освен това, средната продължителност на живота в страната е значително по-ниска от тази в други развити държави – само 73,5 години, в сравнение с над 80 години в страни като Япония, Сингапур и Австралия.

Смъртност, раждаемост и нуждата от системни мерки

На фона на тези данни, България се нарежда на първо място по обща смъртност в ЕС, която е два пъти по-висока от раждаемостта. Това е показател, че проблемите, свързани с общественото здраве, не са изцяло обхванати и решени.

Европейска седмица на общественото здраве – седем години в подкрепа на устойчивото здраве

По думите на доц. Грънчарова, инициативата Европейска седмица на общественото здраве се провежда за седма поредна година и има за цел да повиши осведомеността и да ангажира обществото по най-важните теми в сферата на здравеопазването. Общото мото на тазгодишната седмица е "Иновации за устойчивост", с фокус върху изграждането на устойчиво бъдеще.

В рамките на седмицата са засегнати разнообразни теми:

Психично здраве – поставено като приоритет още в първия ден, то е дългогодишен и задълбочаващ се проблем, особено в контекста на съвременните социални и икономически предизвикателства.

Здравето на работещите в здравеопазването – акцентът тази година е върху необходимостта от осигуряване на подкрепа, безопасност и благосъстояние на здравните специалисти.

Глобално здраве и продоволствени системи – във вторник, 13 май, фокусът беше върху сравнително новото направление в общественото здраве – глобалното здраве, което съчетава усилията на медици, ветеринари, еколози и политици за опазване на здравето на хората, животните и околната среда.

Равенство в здравето – темата за четвъртък подчертава, че здравето не зависи единствено от достъпа до медицински услуги. То е резултат и от условията, в които хората живеят, работят и остаряват.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая и Лия Петкови

За билките и хората

Мая и Лия Петкови отглеждат билки, маточина и роза, които преработват в собствена дестилерия и влагат в разнообразие от натурални козметични продукти. В с. Орешак, в непосредствена близост до Троянския манастир майката и дъщерята Мая и Лия предлагат чайове, работилници за парфюми и продуктите си, за да възстановяват връзката между хората и..

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28