Проектът за завръщането на брадатия лешояд – вид, вписан като "изчезнал" в Червената книга на България, дава своите първи резултати. На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" ще бъдат освободени първите брадати лешояди в българската природа от 1972 година насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия Балкански полуостров.
Брадатият лешояд спира да гнезди в страната поради преки и косвени преследвания от човека, както и заради увреждане на хранителната база. Над 30 години "Зелени Балкани", водеща организация в областта на опазването на редки видове и местообитания и най-старата природозащитна НПО в България, работи за завръщането на птицата.
Биологът Елена Стоева, председател на УС "Зелени Балкани – Стара Загора", разказва в "Нашият ден" за проекта за завръщане на брадатия лешояд, на който са посветени цели човешки съдби.
Първите три брадати лешояда, които ще бъдат пуснати в природата, са млади индивиди – един, излюпен в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" и два – дарение от зоопарка "Остава" в Чехия.
Птиците ще бъдат представени пред публика за кратко, след което ще бъдат транспортирани в планината, на територията на природния парк. Там ще бъдат подхранвани, наблюдавани и охранявани, докато сами напуснат изкуственото гнездо.
Стоева описва брадатия лешояд като красива и величествена птица с атрактивно оперение. Наричан е от народа "костобер", защото поглъща костите на животинските трупове, което го причислява към "санитарите" на дивата природа.
Домакин на събитието в събота ще бъде крепостта "Туида" в Сливен. Повече за предвидената програма чуйте в звуковия файл:
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg