Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга. 

"Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици от намесата на ДС в църковния живот през тоталитарния период.

Проф. Момчил Методиев и Ани МариноваПо думите на проф. Методиев книгата е резултат на дългогодишна работа с архиви – на Комитета по църковни въпроси и на ДС. "Архивната революция", облекчила достъпа до различни документи от комунистическия период, е спомогнала процеса на копиране, съхраняване и обработване на материала, необходим за изследването.

Проф. Методиев казва: "Изследователският въпрос за мен беше дали има връзка между разкола от началото на 90-те години след падането на комунизма и предходния период – по-точно дали има връзка между намесата на ДС и разкола.

Това, което показват архивите, е, че разединението във върховете на църковната йерархия датира много по-рано, поне от втората половина на 70-те години, когато най-известните лидери на разкола, Старозагорският митрополит Панкратий и Врачанският митрополит Калиник имат възможността да провеждат независима от останалите членове на Светия синод политика. Това е благодарение на техните изключително близки контакти със ДС.

Тезата ми е, че дългосрочното въздействие на ДС води до не просто метафоричното, но и напълно буквалното разединяване във върховете на църковната йерархия."

"В различните периоди на комунизма ДС има различно въздействие върху църковната йерархия. В началото на комунизма на практика всички членове на Светия синод са обекти на разработка", заявява проф. Методиев, според когото промяна настъпва през 1967 година с обособяването на специален отдел, натоварен с работа по православното духовенство.  

Още за това как ДС е оказвала контрол и влияние в духовните среди, както и за някои от забележителните съдби на високопоставени български духовници – чуйте в звуковия файл: 

Снимки – изд. Сиела, БНР
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45