Регионалният етнографски музей в Пловдив открива изложба, посветена на майсторската изработка на котленските килими.
Озаглавили са я "Жив (от) тъкан". Тя показва, че килимът не е просто вещ – той е културна памет, вплетена в цвят и нишка. Изложбата е по проект, реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
"Това е изложба, която се преживява – с очи, с ръце и със сърце. В тези килими са втъкани не само такъни и багри, но и символи и лични истории" – разказва главният уредник на етнографския музей в Пловдив - Лора Христозова.
"Когато дойдете тук, ще видите изгряващата звезда, която е изгряла над Витлеем, когато се е родил Христос; ще видите детските хвърчила, които са втъкани в котленските килими; ще видите пъстрата градина – не само на котленката, а на българката. Ще видите различни геометрични елементи, змии, които предпазват; ще видите килима "Таблите" – това са таблите, които котленци носят от Йерусалим и бабата ги втъкава в килима специално за деня на прохождането на своята внучка."
Има котленски килими за различни празници и всеки си има име и послание. За Трифон Зарезан се нарича "Лозинките".
"Ибриз – това е килимът, който се дарява за сватбата. Младоженците го носят на ръцете си и върху него се трупат още и още тежести, за да се види колко ще бъде здраво тяхното семейство", споделя още тя.
В изложбата са представени килими от фонда на музея и частни колекции. Тя ще продължи до 30 септември.
Днес се открива десетото издание на "Народен събор Пловдив". То ще продължи до неделя. Над 4500 изпълнители от цялата страна се включват в юбилейното издание на събора . Съборът се провежда в парк "Лаута" в града под тепетата. Събитието се организира с подкрепата на Община Пловдив и район "Тракия" и е част от Културния календар на града...
В Дъблин започна Международният литературен фестивал — едно от водещите културни събития в света на литературата. Програмата включва участието на десетки международни гости и събития, насочени както към възрастни, така и към деца. От 16 до 25 май Мериън Скуеър Парк се превръща в сцена на Международния литературен фестивал в Дъблин . Той ще посрещне..
В град Ното, разположен на остров Сицилия, днес следобед започва 46-то издание на бароковия фестивал "Инфиората" . Основните улици в града ще бъдат покрити с килими от цветя, подредени в различни фигури. Мотото на събитието тази година гласи "Мирът се превръща в изкуство" . Според организаторите и аранжорите изкуството създава мир, който обединява..
Френската министърка на културата Рашида Дати предизвиква бурни реакции в културните среди с поведението и изказванията си – това коментира Мишел Герен, главен редактор на вестник Le Monde, в днешната си колонка. Той описва Дати като " артистка на провокацията ", която сякаш търси конфронтация с творческите среди, които всъщност трябва да защитава...
Бебе с рядко заболяване в Съединените щати стана първият човек в света, получил персонализирано лечение с помощта на революционната технология CRISPR (произнася се "криспър"), предаде RTVE. Тя позволява на учените да променят ДНК с изключителна точност. Момченцето страда от изключително рядко и животозастрашаващо генетично заболяване – тежък..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg