Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невъзможният живот на изкуствения интелект

Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков, професор по философия на науката в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Той я разработва в новото си изследване "Естествен и изкуствен интелект".

"Ние не можем да дадем съзнание на нито една машина. Всичко, което е изчислимо, може да се вкара в изкуствения интелект. – казва проф. Сергей Герджиков – Естествената интелигентност е с най-малко информация, благодарение на опита, да намерим решение. Вродено ни е да взимаме бързи решения по интуиция, която също е интелект, но скрит."

проф. Сергей ГерджиковСред опасностите, които технологията, която в момента поглъща най-много финансови ресурси, може да донесе, е например да се подмени нашата информационна среда.

"Можем да бъдем залъгани масивно – разпространяват се фалшиви видеа, образи. Може да се подмени идеологията, масовата информация, фактите, да се създава фалшива политика. Вече има съдебни дела, но няма кой да отговаря." – казва проф. Герджиков

Професор Герджиков твърди, че няма съмнение, че изкуственият интелект не може да развие съзнание. Парадоксът е, че именно това, което правим, "без да мислим", остава непосилно за възможностите на изкуствения интелект. Но имитационната игра ще става все по-мащабна.

Чуйте разговора с проф. Сергей Герджиков в "Какво се случва".

Снимка – Университетско издателство "Св. Кл. Охридски", личен архив, БТА

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53