Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ.
Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно университетско звено изучаването и преподаването на език и литература, при това не съвременни, а средновековен език, литература и култура, припомня проф. Бояджиев. Идеен създател на Катедрата е акад. Петър Динеков, а неговата ученичка проф. Донка Петканова, е първата ѝ ръководителка и ученият, който ѝ дава лице и посока. Важен принос в развитието на звеното имат учени като проф. Петър Добрев, проф. Петър Илчев, проф. Ангелина Минчева, по-късно проф. Климентина Иванова и техните възпитаници, днес самите те преподаватели и изследователи с принос към кирилометодиевистиката.
Учените от Катедрата дигитализирт ценни средновековни ръкописи от Рилския и Зографския манастир и от други колекции, което ги прави достъпни за изучаване от наши и чужди изследователи и дава възможност за популяризиране на културното наследство. В библиотеката на Софийския университет неотдавна е създадена Зографска стая, а учреденият клуб на приятелите на Зографската стая провежда беседи по теми, свързани с ръкописите и историята на текстовете, авторите и т.н.
България и българската кирилометодиевистика не само имат предпоставките и дълга да бъдат естественият център на научните изследвания на славянските азбуки, книжнина и стара култура, но тъкмо тук е и най-широката мрежа от научни центрове и подготвени специалисти, което безспорно е основа за нови открития и разработки. Надеждата и очакванията на специалистите са българската държава да бъде на висотата на онези средновековни държавници, които приемат учениците на светите братя, подкрепят ги и така създават условията за процъфтяването на една културна и духовна традиция, от чиито плодове черпим и днес.
В рамките на 41-вите Кирило-Методиевски четения бяха представени на две издания – "Света гора. България. Балканите. Сборник в чест на професор Петко Д. Петков" и книгата на проф. Искра Христова-Шомова "Южнославянските празнични минеи".
Целия разговор с двамата учени може да чуете в звуковия файл.
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg