Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Куклите и сцените

4
Доц. Мирослав Цветанов
Снимка: Петър Петров

Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него.

В това ни убеждава една много интересна книга – изследване на доцент Мирослав Цветанов "Анатомия на куклата Материя и дух". Мирослав Цветанов е актьор, сценограф и учен – доктор по технология на кукления театър и доцент в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов". Книгата му започва с описание на древното източно изкуство на водния театър, което след 2014 г. той, заедно с екипа си, успяват да интегрират и трайно да го установят и развият в България и Европа.

"Водата като сцена дава много на едно театрално представление. Водата е много красива като площ. Няма човек, който да не се е възхитил на която и да е естествена водна повърхност, независимо дали е малка  рекичка, море или океан. Водата е особен флуид – тя е красива сама по себе си, тя отразява светлина, тя може да създаде водно огледало, което прави невероятни ефекти, но този флуид е и много необичаен, защото е много плътен" – това разказва доц. Цветанов в предаването "Какво се случва". "Трябва много добре да познаваш особеностите на тази стихия, за да можеш да правиш кукли, предназначени да играят върху нея". Освен знанието за водния куклен театър авторът разказва в книгата и за собствените си открития и най-новите му технологични разработки, свързани с това древно изкуство.

Втората глава на "Анатомия на куклата Материя и дух" започва така: "Ако за кратко забравим всичко, което знаем за законите как се прави съвременен куклен театър, ще остане само едно – куклата. Само присъствието ѝ те кара да фантазираш, събужда желанието да играеш, дори и когато само гледаш как друг играе с нея. Тя те прави съпричастен. Това е самото средство на кукления театър. Достатъчно е да се досетим, че театралната кукла всъщност е предварително създадено произведение на изкуството, изведено на сцената – и веднага ще видим този особен вид театър в нова светлина."

За куклата като произведение на изкуството и за особения вид театър, за който тя е основен инструмент – чуйте разговора на Милена Лекова с доц. Мирослав Цветанов.


Снимки: Петър Петров

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Веселин Начев "10 филма от 20 век"

Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..

публикувано на 22.05.25 в 15:14

Какво казва текстът на собствения си автор

Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..

публикувано на 22.05.25 в 14:38

Голямата диктовка на живо от Националната библиотека

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото.  Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" .  В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..

публикувано на 22.05.25 в 14:30

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55