Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското училище в Тенерифе празнува юбилей с поглед към бъдещето

Снимка: Уикипедия

Днес българското съботно-неделно училище "Аз-БУки" на град Тенерифе празнува своята пета годишнина – важен етап в утвърждаването на едно духовно средище, обединяващо българската общност на Канарските острови. По този повод в ефира на предаването "Нашият ден" основателят и училищен ръководител Диана Стойкова разказа за началото и развитието на училището.

"Пет години са много и малко – зависи от гледната точка. Това са много важни първи крачки в създаването на една традиция. Надявам се, че това ще продължи и ще имаме поводи да празнуваме следващи юбилейни рождени дни", сподели тя.

"Аз-БУки" започва своята дейност през 2020 година – в разгара на световната пандемия. Въпреки трудностите, интересът към училището още от самото начало е голям. "Започнахме точно в разгара на пандемията и, за моя изненада, се събраха 56 деца", разказва Диана.

През втората година училището вече набира популярност и извън пределите на Тенерифе. "През следващата ни година се разчу и се обадиха от другите по-големи острови", допълва тя.

Пет години по-късно, "Аз-БУки" е не просто училище – то е символ на съхранената българска идентичност, място за срещи, празници и обучение, което обединява деца и родители в желанието им да запазят езика и културата си. Със силата на отдадеността и любовта към родното, Диана Стойкова и нейните съмишленици изграждат мост между България и българите по света.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пастор Иван Стойцев, Ана-Мария Кръстева и Мартин Леви

Децата и вярата

Ден преди денят на детето 1 юни насочваме вниманието ви към вярата и децата. Кой и как трябва да ги въвежда в нея? Естествено семейството е мястото, където децата оформят религиозните си убеждения.  Родителите като първи учители по отношение на религиозната вяра следва да помнят, че чрез своите действия, думи и поведение могат да възпитат децата си..

обновено на 31.05.25 в 16:11

От Шишмановото кале до никополските Малдиви

Тази събота "Семейно радио" гостува в град Никопол, по чиито исторически и туристически маршрути ще се разходим заедно с Емо Шумов. В "Семейна рецепта" ще се запознаем с рибарските традиции на региона и ще опитаме и прословутата им рибена чорба. Кметът на града Емил Цеков и гл. ас. д-р Симеон Хинковски ни представят програмата на започващата..

публикувано на 31.05.25 в 12:50
Веселин Стойнев

Ако Пеевски стане премиер, стотици хиляди ще излязат на улицата

Политическите процеси в България коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Веселин Стойнев , автор в DW и заместник главен редактор на "Би глобъл". Джевджет Чакъров и Делян Пеевски и защо процесите в ДПС са важни "Важни са, защото с хода на г-н Чакъров окончателно падна възможността да се спаси марката "ДПС" , защото всъщност това..

публикувано на 31.05.25 в 09:20
Иван Брегов

Иван Брегов: Радев обича да злоупотребява с общественозначими теми

Искането на президента за референдум за еврото и състоянието на българското правосъдие коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" правният експерт  Иван Брегов .   Темата с референдума за еврото и Радев се обговори в пространството как ли не... "От гледна точка на правото, можем да кажем сравнително малко. Но да видим фактите:  Радев..

публикувано на 31.05.25 в 09:00
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Какви са проблемите на арбитражните съдилища?

На 29 май в Арбитражния съд при Българската стопанска камара беше представен сборникът от проведената през 2024 г. конференция под наслов "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Какви са проблемите на арбитражните съдилища?  Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при..

публикувано на 30.05.25 в 14:50