Как с изкуствен интелект да бъде трансформиран начинът на преподаване, как страстта у децата към новите технологии да бъде ангажирана за създаване на повече интерес към учебния процес, по какъв път трябва да поеме българското училище в епохата на технологичната революция – разговор в "Нашият ден" с Доброслав Димитров, председател на УС на Българска работодателска асоциация иновативни технологии /БРАИТ/ и член на Консултативния съвет на БАСКОМ. На телефонната линия на предаването се включва и Добромир Иванов, изпълнителен директор на Българската предприемаческа асоциация.
Конференция на тема "Образованието и изкуственият интелект" събра на едно място ангажирани с проблема представители на бизнеса, политиката, администрацията, НПО сектора,.
"Нямаме проблем с достъпа до информация, а с отсяването на реалността, с решаването коя информация ни е полезна", коментира Димитров.
По думите на госта днес проблемът не е свързан с традиционната представа за грамотността, а с въпроса какво означава тя от тук нататък. Димитров говори за "полуразпад на знанието" – неприложимостта на наученото в контекста на променящите се условия. Той е привърженик на концепцията за "обърната класна стая" – учебен модел, при който детето усвоява базови знания вкъщи, а после ги обсъжда, доразвива и прилага с учителя.
Едно от важните умения в днешно време е да задаваш правилните въпроси, да третираш модели като ChatGPT по начин, по който да има полза за учебния и работния процес, по думите на Димитров.
Добромир Иванов коментира проекта на Закона за предучилищно и училищно образование и възможността новите технологии да влязат в традиционния български модел на образование. Според него днес няма смисъл от заучаване на факти, а от усвояване на практически умения.
Като родител Иванов споделя мнението, че сегашната образователна система убива любопитството на децата и допълва, че образованието не е отговорност само на МОН, на министъра и на учителите – всички сме участници в този процес.
Повече по темата в звуковия файл:
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, отговаря на слушателски въпроси в ефир. Задължения към Топлофикационни дружества и защита на правата на потребителите на топлинна енергия ПРЕД СЪДА. Въпросите, свързани със задължения към топлопреносни..
Какви са новите предизвикателства пред киберсигурността в здравния сектор и местната власт. Рискове и опасности за младите в интернет. Гост на предаването "Законът и Темида" е проф. Илин Савов – експерт по специални разузнавателни средства, киберсигурност, киберзащита, противодействие на киберпрестъпления и злонамереното използване на изкуствен..
На 21 септември 2025 г. България ще бъде част от международната инициатива "Заедно за мир" – глобална молитвена верига, която ще се проведе едновременно на четири континента. За събитието пред редактора Таня Любенова разказа инструкторът по въздушна йога Людмил Дренски . Той подчерта, че в инициативата ще се включат различни градове и..
Да се завърнеш в България – изборът, причините, философията на такова решение дискутираме в "Какво се случва" с Екатерина Шикерова, психолог, завършила в Страсбург, живяла и работила във Франция, която 2015 година се връща в България и практикува тук и архитект Веселин Алексиев, живял в САЩ до пълнолетието си, днес преподавател и активист. "Има..
Кръгла маса за антибиотичната резистентност провежда Националният център по заразни и паразитни болести, съвместно с Министерството на здравеопазването, Българска асоциация "Единно здраве" и Българска агенция по безопасност на храните. "Форумът има за цел да представи интердисциплинарен и холистичен подход по отношение на антибиотичната..
В "Нашият ден" гостуват Йоанна Елми , писател, журналист, авторка на един от най-превежданите български романи "Направени от вина", и Джорджа Спадони ,..
Така нарекохме сборната продукция, която събра в ефир различни теми и участници: акад. Чавдар Славов – с анализ за трансплантациите преди и сега, д-р..
Ако трябва да се преселите на необитаема планета, какво бихте взели със себе си? А какво би взел художникът Милко Божков? Ще разберете, ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg