Моногамен ли е човекът в своята същност? Форма на общуване ли е сексът? За какво действително можем да говорим и какво не можем да афишираме? Защо в този секуларизиран свят думата "бог" е мръсна дума? В мисленето ни ли е най-големият ни проблем? Кое е онова качество, необходимо на човека, за да оцелее в саморазрушителния процес, към който върви – осъзнатост, решителност и вяра в себе си – или всъщност става дума за сбор от ценности, който го доближава, макар и малко, до абсолютната реалност?
В тъмна стая, под светлините на луминесцентна лампа, докато границите между реалността и илюзията се размиват, личността е държана в напрежение заради тези въпросителни, а наблюдателят има усещането, че е участник в "засекретено изследване".
Правилата на процеса са поставени от Иван Вирипаев – един от десетте най-известни драматурзи в света, контролът е в ръцете на проф. Иван Добчев – режисьора, известен със своите философско дълбоки и концептуално смели театрални търсения. На разпит (от Стефан Саръиванов и Ралица Воденичарска) са подложени Снежина Петрова, Нора Малинова и Даниел Цочев – актьорите, които влизат в обувките на учените – психолог, биолог и невробиолог, и поставят под въпрос човешкото развитие, същността на истината и паметта.
Театър 199 представи българската премиера на пиесата "Засекретено изследване" от установения в Полша руски автор на сцената на тазгодишното 33-то "Варненско лято". Разпитът, който минава отвъд представа за разкриването на истината за жената, обвинена в престъпление, което не помни да е извършила, изследва как пропагандата и дигиталната епоха влияят върху възприятията и решенията ни.
Доколко свободна е свободната ни воля, когато информацията, до която достигаме, често е манипулирана, а познанията ни и представата ни за живота са подлагани на съмнение дори от самите нас?
В един разговор за "мозъка, поставен пред избори", отговора дава режисьорът Иван Добчев.
Чуйте го в звуковия файл.
Снимки – Виа фест
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg