Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капка Касабова и душата на света

Капка Касабова
Снимка: Ани Петрова

С балканската си тетралогия Капка Касабова създаде нов жанр, който се опира на документалния разказ, на пътеписа, на есето, но в крайна сметка няма свое име. Той е само неин. Да се пише за нещата, които вече почти сме изгубили в съвременния свят е подходяща именно такава флуидна проза, която писателката създава. Всичко в тези четири книги "Граница", "Към езерото", "Еликсир" и последната засега "Анима" е лично преживяно, няма измислени герои и истории, няма фикция, но книгите може да се четат като романи, защото и героите на Капка Касабова, и случващото се са толкова необикновени, че ни изглеждат фикционални.

Писателката художествено пресъздава изчезващия свят, в който връзката с животните и природата все още е съхранена, а самата тя също е герой на разказа си: "Аз съм съд, през който минава дъхът на света". Защо един съвсем реален свят зазвучава като приказка? Понякога страшна, но не романтична.

В "Анима" Капка Касабова изследва Пирин и пасторализма – движението на животни и хора в търсене на паша, разказва за номадството, чиито може би последни представители са овчарите и техните каркачански стада овце там. Прекарва един сезон с такава общност по западните склонове на планината. Резултатът е "Анима".

"Тази книга, пише още в началото, е вдъхновена от хората и кучетата, които все още са отдадени на пасторализма. Тези смели и верни същества крачат през света нечути и незабелязани." Тъкмо за да бъдат видени, е написана тази книга, да се оцени какво означава изчезването им за човешкия род, да се запази автентичният спомен за тях, да се предизвика размисъл за откъсването на съвременния свят от природата и последствията от това. "Анима" – душата на света.

Чуйте Капка Касабова



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41