Повечето звезди се раждат в двойни, тройни и четворни звездни системи и тази екзопланета, която ние отрихме, е в тясна двойна система и е Юпитеров гигант, обикалящ около една от звездите в звездната система. За нас, учените, е трудно да се установи как се е формирала тази звездна система и как планетата е оцеляла толкова време. В тази публикация ние уточняваме възможни сценарии за образуването и нейната орбитална характеристика, разказва в ефира на "Следобед за любопитните" д-р Трифон Трифонов. 11 години Трифон Трифонов работи по тези проучвания.
"За да отговори на въпроса дали в системата на ѵ Oct има екзопланети, международният изследователски екип провежда нови високопрецизни наблюдения на лъчевите скорости с помощта на спектрографа HARPS, монтиран на 3,6-метровия телескоп на Европейската южна обсерватория (ESO) в Ла Сия, Чили. Използвани са и данни от инструмента SPHERE на телескопа VLT (ESO) в Паранал, отново в Чили. Новите данни, заедно с анализа на архивни данни, извън всякакво съмнение потвърждават съществуването на екзопланета в ретроградна орбита – първото такова откритие в екзопланетната астрономия до момента. Втори ключов принос на новото проучване е определянето на типа на звездата-спътник, ѵ Oct B.
Данните от инструмента SPHERE показват, че тя най-вероятно е звезда с огромна плътност от тип "бяло джудже" с маса около 60% от тази на Слънцето, но затворена в обем, близък до този на Земята. Това са звезди, които са в крайния етап на своя еволюционен път и са преминали през фазата на червения гигант, като са изхвърлили значителна част от своята маса. Последното означава, че когато системата е образувана, ν Oct B всъщност е била по-масивната звезда в системата.
"Открихме, че системата е на около 2,9 милиарда години и че ν Oct B първоначално е била с маса, около 2,4 пъти по-голяма от тази на Слънцето, и е еволюирала до бяло джудже преди около 2 милиарда години", разказва Хо Ван Чен, водещ автор на новото проучване. "Нашият анализ показа, че планетата не е могла да се образува около ѵ Oct A едновременно със звездите", разказва д-р Трифон Трифонов.
Целия разговор на Ани Костова с д-р Трифон Трифонов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Трифон Трифонов, ръководител на българската група за търсене на екзопланети към проекта EXO-RESTART (EXOplanetary dynamics and stability: Reverse Engineering of STable multiplanetary ARchitecTures) към катедра "Астрономия" на Физическия факултет на СУ "Св. Кл. Охридски", е един от водещите автори на научна статия, публикувана в престижното списание Nature. Статията доказва съществуването на екзопланета в тясна двойна звездна система на 73 светлинни години от Земята.
Снимка – личен архив
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg