"Европейският книжен пъзел" е сборник с текстове на студентите от втори курс на специалност "Книгоиздаване" в Софийския университет. Той засяга широк кръг от теми, свързани със съвременните издателски практики на Стария континент, ролята на литературните агенти, цензурата, битието на големите библиотеки, състоянието на преводните програми, както и ни предлага интервюта с големи имена в бранша. Д-р Георги Александров, преподавател, и студентките Ема Йорданова и Мирослава Пешева говорят в "Какво се случва" по тези теми.
"Говори се от много време, че книгата изчезва и хората спират да четат. Не мисля, че това е така – казва Мирослава Пешева – като човек, който го учи, мисля, че книгата ще остане завинаги. Не мисля, че краят на книгата наближава."
"Книгата ще се променя, но няма да изчезне. Има много четящи хора и обществото има нужда от това" – добавя Ема Йорданова
Според д-р Георги Александров статистиката доказва, че книгоиздаването е най-голямата културна индустрия в Европа. Реализират се рекордни продажби на големите европейски пазари. През последните десет години продажбите в Испания например растат непрекъснато, достигайки три милиарда евро през 2023 година.
В Германия, която е най-големият издателски пазар на Европа, през миналата година приходите са почти десет милиарда евро. "Трудно е да се обясни обаче защо в България не се правят дори усилия да се събира информация за продажбите. Това, което ние единствено знаем, е какво се издава, но не и какво се продава."
Литературен агент също е професия, която засега липсва у нас. "В България има няколко много активни литературни агенции, чрез които влизат у нас огромна част от преводните книги. Но е добре българските автори да имат свои литературни агенти, които да ги представляват." – казва д-р Георги Александров.
Чуйте още в "Какво се случва".
Снимки – ФЖМК
Постановката "Само не това име!" съчетава смях и дълбоки социални размисли. Тя е по текстовете на френската пиеса "Името" на Матийо Делапорт и Александър де Ла Патиер, носителка на престижната награда "Молиер" за най-добра френска комедия през 2011 година. Сюжетът на пиесата се върти около на пръв поглед обикновеното събитие – вечеря между приятели и..
Актьорът Пламен Петков е член на сдружение "Творци", преподавател, асистент-режисьор, технически мениджър и отговорник "Логистика“ в Академия Драмеди, както и част от театралната плейбек трупа "Тук и сега". Завършва "Актьорство за драматичен театър" в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" през 2018 година в класа на проф. Маргарита Младенова. Казва, че актьорското..
"Стаи на съзнанието" е танцово представление, в което участват Неделя Ганчева, Велизар Груев, Елеонора Митева, Михаил Бонев и Яница Сърбинова. Идеята и хореографията са дело на Елена Маринова. Александра Витанова, Летослава Караколева и Петя Иванова са сценографи, а музиката е от Мартина Стефанова. След започване на работата по спектакъла се появява..
Скулптури, рисунки и литографии са включени в изложбата "През времето" на Бойко Митков. Експозицията представя творческия път на 70-годишния художник. Тя предлага концентриран поглед върху неговото изкуство през времето. Между творбите присъстват не само знакови за автора цикли като "Нощен град", "Метаморфоза", "Равноденствие", "Съхранено време“,..
Едва ли има влюбен по света, който да не въздиша по любима/любимия, докато чете стиховете на Робърт Бърнс. Отбелязваме 266 години от рождението на великия поет – един от първите представители и вдъхновители на Романтизма в европейската литература. Бърнс е приет за национален поет на Шотландия, а с тихотворението му "Scots Wha Hae" дълго време..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg