За дванайсети път в Бургас се проведе Международния литературен младежки фестивал "Приятелството – смисъл и спасение", посветен на спасяването на българските евреи. Фестивалът не просто вдъхновява младите хора да творят – той ги учи да помнят, да се вглеждат в историята и да отстояват ценности като солидарност, смелост и човечност.
Част от него беше Международния литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”. Събитието е традиционно и се организира от Центъра за еврейско–българско сътрудничество "Алеф".
В конкурса участваха 130 младежи от 15 държави.
Те се състезаваха в три категории: художествен разказ от български и чуждестранни автори и видео разказ. Номинираните от журито 30 млади творци, от които бяха излъчени победителните, участваха в тридневния Международен младежки литературен фестивал.
Младите творци бяха ангажирани в особено богата програма, в която имаха възможност да се срещнат с известни личности – историци, преподаватели, писатели, преминаха през няколко уъркшопа и състезания, слушаха лекции, бяха част от дискусии, посветени на темата за спасяването на българските евреи от Холокоста.
Един от поканените лектори беше доц. д-р Румяна Христиди - ръководител на катедра "Хебраистика" в Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя изнесе лекция на тема: "Спасяването на българските евреи":
Основен организатор на фестивала и председател на Центъра за еврейско–българско сътрудничество "Алеф" в Бургас е Алберта Алкалай. Тя е наследник на спасени български евреи и разказа за своята семейна история:
Вдъхновяващ лектор на Международния литературен младежки фестивал "Приятелството – смисъл и спасение" беше и доц. д-р Георги Бърдаров – писател, университетски преподавател и член на журито на конкурса. "Обикновено пред младите хора обясняваме колко ужасно е всичко днес, колко зловещо е съвремието ни и най-вече колко апокалиптично е бъдещето. Но не се замисляме какво послание даваме на тези млади хора. И най-вече не се замисляме, когато говорим за ужасното бъдеще, че това е тяхното бъдеще. А то ще бъде хубаво. Затова обичайте живота си, обичайте времето, в което живеете, няма да имате друг свят и друго време. Това е вашият свят и вашето време" – каза Георги Бърдаров по време на награждаването на младите участници в конкурса.
За предизвикателствата на съвремието разговарях с него:
Победителите в 12 международен литературен и филмов конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" бяха наградени на тържествена церемония в Културен дом НХК в Бургас в присъствието на множество официални гости, сред които представители на държавната и местната власт, както и на дипломати от посолства и културни институти на различни държави у нас.
Златомира Балболова, десетокласничка от Бургас, спечели наградата на БНР в конкурса с разказа си "Дни на изпитание, нощ на надежда". Отличието връчи лично генералният директор на Националното радио, Милен Митев.
Голямата награда в конкурса отиде в Търговище, спечели я 17-годишният Никола Киров. Той вярва, че жителите на планетата в бъдеще ще намерят начин да живеят заедно в мир, а голямата му мечта е да стане лекар, за да помага на хората:
Тук може да прочетете разказа – победител: "Последен полет", разказ от Никола Киров - Факел
Снимки: "Алеф", Светлана ВълковаТой е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg