Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фоча – градът, който предстои да открием

4
Съвременната Фоча е красиво рибарско градче
Снимка: Оля Стоянова

Ако не сте чували за турския град Фоча, вероятно ще го разпознаете по-лесно под името Фокея и от уроците по история. Защото Древната Фокея е един от йонийски полиси, разположени по Егейското крайбрежие на Мала Азия. Някога градът е бил толкова силен и проспериращ, че е имал правото да сече собствени монети – и от злато, и от сребро. А върху тях е имало изображение на тюлен, който е бил символ на града, защото оттам идва и името на селището. Фокейците са били добри рибари, мореплаватели, търговци и големи пътешественици, защото са кръстосвали цялото Средиземноморие – между бреговете на Мала Азия, Европа и Африка. Търговските им пътища достигат до териториите на днешна Франция и Испания, а през 6 в. пр. н. е. те основават и град Масалия, днешна Марсилия във Франция, както и още редица градове на остров Корсика.

Тъкмо в тази посока бягат фокейците, когато са нападнати от персите – явно са били по-добри мореплаватели, отколкото войни, и за да се спасят от армията на персийския цар Кир Велики, предпочитат да напускат полиса и се установяват на остров Хиос, а по-късно и на остров Корсика.

Че миналото на Фоча е свързано с морето, си личи и днес. Защото съвременната Фоча е красиво рибарско градче, разположено в затворен залив. Водите на Егейско море са спокойни и чисти, а архитектурата на старите каменните къщи, построени преди векове, е запазила духа на онова време.

Ясмин Акън, която е лицензиран туристически водач към Министерството на културата и туризма на Република Турция, разказва повече за съвременния град Фоча. По думите ѝ, Фоча е много красив град, подходящ за посещения не само през лятото, но и през зимата. "Има богата история зад гърба си и красиви гледки. По крайбрежието има много стари каменни гръцки къщи, защото преди размяната на населението между Турция и Гърция, много гърци са живели тук. А каменните къщи са красиви и днес повечето от тях са превърнати в ресторанти, хотели и все още има хора, които живеят в тях.Това градче и днес е живо, има живот тук, но има и мир – особена тишина, ведрина и спокойствие. Всичко това ще откриете във Фоча", разказва Ясмин Акън.

Тя се шегува, че масовият туризъм още не е открил Фоча – градът се радва на голям интерес, но предимно от страна на турските туристи. И те като че ли го пазят за себе си. "Понякога се шегувам като казвам, че е по-добре да не представяме подобни места на масовите туристи, за да ги оставим за себе си и все още ще да има подобни места, на които можем да отидем и да си поемем дъх", усмихва се Ясмин Акън. И после добавя, че места като Фоча са за хората, които имат специален интерес към културата, традициите и обичаите, и стига да искат, винаги могат да ги открият.


Днес турският град Фоча е малък и живописен крайбрежен град, който предстои да бъде открит, защото Фоча има какво да предложи. Тук за запазени високи крепостни стени, типичните за Средиземноморието каменни вятърни мелници, има много алеи за разходка край морето и цели флотилии с рибарски лодки, които се полюляват спокойни край кейовете. Местната кухня е интерес микс от стари рецепти и традиции. А животът тук сякаш наистина е по-лек и по-ведър.

За връзката между културите и традициите – в местното кафене „Кавала“ могат да се пробват традиционните гръцки бадемови курабии

Снимки: Оля Стоянова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05