Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефания Янакиева разкрива защо трябва да поставим слончето с гръб към вратата

Неотдавна попаднах на изложбата "Цветовете на Индия". Омаяна от изящните миниатюри от Раджастан, рисувани върху коприна, от пъстрите шалове и ръчно изработените предмети от вещи занаятчии, потърсих с поглед организатора. Дама, облечена в курта – туника до коляното и панталон, досущ като индийка. Но се оказа българка. Помолих я да се представи с няколко думи за слушателите на Покана за пътуване.

Изкуствоведът Стефания Янакиева е омъжена за Индиец и от четири години живее в многомилионната страна. Чрез нея имаме възможността да задълбаем в дебри на тамошното общество, до които никой няма шанса да се докосне, ако не е част от него.


Всички са чували за кастите в Индия или поне имат приблизителна представа за тези затворени групи, съсловия или прослойки, които в древността са били 33 на брой. Те се характеризират със строг вътрешно-групов произход на наследяване, с ограничение в избора на професия, дори на диета. Както и със строго регламентирани личностни отношения между членовете на различните касти.

През вековете са останали пет:
• Брахмани – жреци и учители
• Кшатрии – воини и владетели
• Вайши – земеделци и търговци
• Шудри – работници и занаятчии
• Далити или "Недосегаеми", презрени от другите, които поемат най-тежката и мръсна работа.

Конституцията от 1950-а би трябвало да ги отмени, но те продължават да съществуват неофициално в обществото. Според Стефания Янакиева, през последните двайсетина години огромните различия между кастите се размиват, но сега пък в държавната администрация има квоти за назначаване на работа или прием в университет за представители на по-нисшите касти.

От Стефания научаваме и защо ако сме си купили слонче, то винаги трябва да бъде поставено с гръб към вратата. Понеже е символ на късмета и той вече е влязъл у дома, не бива да го оставяме да си отиде.


Всеки, който е ходил в Индия е получавал съвети от препатили приятели как не бива да яде нищо на улицата, да пие само минерална вода от запечатана бутилка, да не си мие зъбите с вода от чешмата, да обработва със сапун плодовете и прочие хигиенен апокалипсис. Със Стефания Янакиева разговаряме за предпазните мерки, които задължително трябва да взимаме в многомилионната азиатска страна. Тя самата никога не си е била ваксини.

Невъобразимото улично движение в Индия, където всеки кара с ръка върху клаксона и прави виртуозни движения с волана се оказа преодолимо с помощта на таксита, моторикши и други форми на транспорт. При тях обаче пазарлъкът не върви толкова яростно, колкото в магазините, където има тарифи за чужденци и за местни. 

Да се надяваме, че Стефания Янакиева ще обиколи подножието на Хималаите и отново ще има повод да разказва в "Покана за пътуване" за друга част от Индия, която в последните години е нейна втора родина.

Снимки: Стефания Янакиева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10