Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световъртеж, мигрена, главоболие – болести на съвремието?

Доц. Георги Ангов
Снимка: Ани Петрова

Отговорите на тези въпроси потърсихме от нашия съботен гост – доц. Георги Ангов, специалист по отоневрология. Неговата дългогодишна практика в Клиниката по нервни болести и психиатрия на Александровска болница, бяха основание за един задълбочен и смислен анализ на редица състояния. Ние ги припознаваме като световъртеж, загуба на равновесие, шум в ушите, миниеров синдром, загуба на ориентация. А всъщност това са сериозни заболявания, които изискват прецизна диагностика и лечение.

"За щастие, подчерта доц. Ангов, през периода на моята лекарска практика, около 26 години, постигнахме много успехи в тази област. Нерядко има случаи, когато тези болести не само биват овладени, но и трайно излекувани. Разбира се, за това спомага техниката и технологиите, както и подходящите медикаменти и упражнения". Специалистът разказа за специфични рехабилитационни техники, които изключително ефективно подпомагат оздравителния процес.

На въпрос за лечебните свойства и качествата на т. нар. хранителни добавки, отоневрологът категорично отрече тяхното значение. Говорихме и за нови методи за рехабилитация: един от тях съвсем наскоро бе внедрен в Медицинския университет и болница във Варна и експертите отчитат много добър ефект. Принципът е на "потопяването" на пациента във виртуална реалност, което подпомага лечението.

Сред множеството теми, разисквани в поредното издание "За здравето", поставихме и следните въпроси: какви са симптомите на миниеровия синдром, кои инфекции увреждат средното ухо и ушния нерв, как се диагностицират и лекуват тези състояния? Засегнахме и част от утежняващите фактори: шум, стрес, вредна околна среда, наркотици...

Съвременните изследвания и технологии за диагностика и лечение у нас също намериха място в диалога ни, както и влиянието на сезоните върху пациенти със заболявания от отоневрологичния сектор. Оказа се, че подобна климатична зависимост не съществува, единствено трябва да сме предпазливи в жегата и при прякото слънчево греене.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10