Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръгнахме на фестивал, а отидохме на война

9
Снежана Галчева, Мира Копанаров, Димитрина Кюркчиева, Райна Манджукова и Николай Егерман
Снимка: БНР

"Поздравления, свят, време е за мир" – написа вчера в социалните мрежи президентът на САЩ Доналд Тръмп. Израел и Иран договориха примирие, а светът очаква официалния край на тази 12-дневна война – по думите на американския президент. Новините следят с особена емоция и 13 български творци и писатели, които преди седмица успешно бяха евакуирани от Държавата Израел през Египет. Два дни преди началото на войната те пристигнаха в Тел Авив, поканени за десетото издание на Международния фестивал "Българска душа на Святата земя" с артистичен директор Весела Райчинова, която всички познават от радио- и телевизионните ѝ репортажи.

Тръгнахме на фестивал, а отидохме на война. Като във филм, българските гости на фестивала преживяха няколко кошмарни денонощия на обстрел с балистични и хиперзвукови ракети между Иран и Израел. 

Прекарахме и много време заедно в бомбоубежището. Преживяхме пряко попадение недалеч от хотела, в който бяхме отседнали – ракета удари и срути жилищна сграда на съседна улица.

Международният фестивал "Българска душа на Святата земя" бе планиран да продължи от 10 до 16 юни. Предвид военната обстановка обаче, част от фестивалната програма бе прекратена. На 14 юни Посланикът на България в Израел Славена Гергова пристигна в хотела ни, за да се увери, че всички са добре и да ни съобщи, че вече се работи за нашето безопасно извеждане от Държавата Израел при първа възможност. Българската делегация, която остана блокирана в Израел, бе в състав:

Райна Манджукова – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина;
Снежана Галчева (САЩ) – председател на Конфедерацията на българските културни дейци и организации в чужбина,
Мира Копанаров (Канада) – координатор за Канада на Конфедерацията на българските културни дейци и организации в чужбина;,
Николай Генчев Егерман – режисьор, и писателят и сценарист Мартин Ралчевски от екипа на българския игрален филм "Не затваряй очи"; 
Боян Ангелов – председател на Съюза на българските писатели (СБП);
Анжела Димчева – международен и прессекретар на СБП;
Екатерина Глухова – поетеса;
Драгомир Мирчев – мултижанров автор и военен лекар.

Заедно с тях бях и аз, за да подготвя репортажи за "Артефир" от юбилейното издание на артсъбитието.

След едно прекрасно начало на международния фестивал "Българска душа на святата земя", замислен като празник за 10-ата си годишнина с прожекцията на филма "Не затваряй очи" в Синематек Тел Авив, не предполагахме, че изведнъж нашата група ще се озове в непредвидимост, в изолация и смъртна опасност в чужда страна. След разходките в Яфо и Тел Авив снимахме чудните залези в Бат Ям и приказката свърши тук. После започна войната. В петък, 13-и юни, в 3 през нощта.

Време е да разказваме. Извън психологическите, художествени и културни аспекти на темата, вече знаeм от първо лице, че няма нищо по-ужасно от всяка война. И че никое човешко същество не я заслужава.

За човешките проявления: страх, солидарност, адаптация, за изкуството насред опасността,за духовното и философско прозрение в това безпрецедентно изпитание, заобщата артистична памет от преживяното, разговаряме с гостите в предаването "Какво се случва" на 24 юни: Райна Манджукова, Мира Копанаров, Снежана Галчева и Николай Егерман.

Чуйте звуковия файл.

Снимки – БНР и личен архив на Димитрина Кюркчиева



По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Румена Калчева: Време е творците да инвестират в дигитално обучение

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" изкуствоведът Румена Калчева говори за мястото на изкуството в дигиталния пазар у нас и за предизвикателствата, пред които са изправени българските творци в онлайн средата. Според нея, дигиталният свят се подчинява на принципите на маркетинга , а мнозина художници и творци у нас..

публикувано на 16.10.25 в 11:31

В Крумово откриват изложба за съдбата на българските пилоти след преврата от 9 септември

Културният ни компас тази сутрин започва с фотоизложбата "Прекършени криле" в авиобаза Крумово . Тя представлява визуално изследване на съдбата на българските летци след държавния преврат от 9 септември 1944 г. и последвалия Народен съд – убити или хвърлени в затвора, уволнени по "подозрения" и изпратени в лагерите "Белене" и "Куциян" ,..

обновено на 16.10.25 в 10:55
Проф. Златимир Коларов

Проф. Коларов: Тютюнопушенето ускорява прогресията на артрита

На 12 октомври светът отбеляза Деня за информираност за артрита – ден, в който вниманието е насочено към хората, живеещи с артрит и други ревматологични заболявания. Тези състояния не засягат единствено ставите – те могат да окажат влияние върху целия организъм и значително да променят качеството на живот. Именно затова ранната диагноза ,..

обновено на 16.10.25 в 09:58

"Без компромиси" учи младите жени да казват "не" на тютюна

Фондация "Български институт за женско здраве" стартира кампания "Без компромиси" за превенция на тютюнопушенето сред момичета и бъдещи майки Фондация "Български институт за женско здраве" стартира информационно-образователната кампания "Без компромиси" , насочена към превенция на тютюнопушенето и употребата на никотинови продукти сред две..

обновено на 16.10.25 в 08:25

Наслука в Харманли

Култовото предаване "И рибар съм, и ловец съм" тази неделя беше гост на Сдружение ловно-рибарско дружество "Сокол" в град Харманли.  Водещите Асен Масларски и Росен Мирчев проведоха увлекателни беседи на интересни и важни въпроси – за дивите свине, за африканската чума и предпазните мерки срещу нея. Също и за другите едри бозайници, за хищниците...

публикувано на 15.10.25 в 18:10