Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между семейството и попкултурата:

Ролевите модели на агресивните младежи

Александър Драганов: В България малко сме пренебрегнали значението на популярната култура

Снимка: БГНЕС

Какво е общото между локалите, инцелите, последователите на Тейт? Как гневът маскира дълбоката нужда от принадлежност и смисъл във време на разрушени ценности и ролеви модели, налагани от герои, които не отразяват реални човешки качества, а изпълняват функция – да продават, да провокират, да създават илюзия за избор, стойност, стил. Кой моделира моралния компас на младите днес: семейството, културата или социалните мрежи? Има ли културен отказ от ролеви модели изобщо и дали това не води до анархия на ценностите?

Разговаряме в "Нашият ден" с Александър Драганов – бакалавър по културология, магистър по политически мениджмънт, писател и преводач с дългогодишен опит и фокус върху фантастичния жанр.

Срещата в ефир се случва след поредния случай на насилие от страна на младежи върху напълно непознати минувачи. Покрай зачестяването на тези прояви в портал "Култура" наскоро беше публикувана статия на Александър Драганов, озаглавена "Ролевите модели за лошите момчета". В нея авторът разглежда агресията като симптом на културна и морална криза, започнала отдавна в обществото ни.

"За да се направи цялостен преглед на причините за агресията, се изисква много сериозен, цялостен и интердисциплинарен поглед. Когато говорим обаче за такива прояви, когато се нападат абсолютно невинни и непознати хора, говорим за формиране на антисоциална психологическа нагласа, за която корените най-често са в семейството", заявява Драганов.  

По думите на госта ролевите модели в музиката, в киното, в медиите са от голямо значение – какви ценности налага популярната култура. Още през 90-те години, с налагането на чалгата, съпровождаща появата на мутрите, се формира поведението на тогавашните млади хора, но и на днешните, смята Драганов. Той допълва, че не бива да пришиваме всички млади престъпници към групата на локалите.

Проблемите в съдебната причина, които създават усещането за безнаказаност и привилегированост на дадена част от обществото, водят до безотговорното поведение на много млади хора – зад волана, на улицата.

"Медиите променят дневния ред на хората. В България малко сме пренебрегнали значението на популярната култура, в която малко или много живеем всички. Освен престъпните герои, и политиците налагат убийствен модел на поведение. Пошлите риалити формати също", казва още Драганов.

Според културолога прекалено политкоректната попкултура е причината за развиване на култ към престъпни герои като братята Тейт.

"Популярната култура превръща мъжките образи в смотаняци. Тогава момчетата са примамени от хищници като Тейт. Те отправят хиперагресивни послания, в които липсва умереност", изтъква Драганов.  

Причисляването към групата на локалите е своеобразен вик за принадлежност. Проблемът, по думите на Драганов, е, че много от тези младежи се идентифицират с крайния национализъм у нас. 

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05