Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Южночерноморският ни Вавилон

Снимка: БТА, архив

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите" показваме ярка илюстрация за това.

Нашето Черноморие или западното черноморско крайбрежие е населявано от хилядолетия, включително от траките, които са били и мореплаватели. Около VIII век преди Христа по бреговете ни започват да възникват колонии на елински заселници, а част от техните наследници продължават да живеят по местата, избрани от далечните им прародители.

След Балканските войни в началото на ХХ век България губи част от териториите си и големи групи бежанци от Източна Тракия, Беломорието, Македония, Добруджа са прогонени от родните си места и се преселват отсам границите на държавата ни. Голяма част от тях, най-вече от Източна Тракия (днес в пределите на Турция), се установяват в Бургаско – от южната граница и Странджа на север и запад от града.

В последните години се наблюдават и нови заселвания на семейства от Украйна, говорещи руски, но с тенденция младите да не владеят езика.

Тази амалгама от хора с различен етнически, етнографски произход, култура и говор изгражда пъстроцветна картина на съжителство, влияния и смесвания, интересна за наблюдение и изследване.

Проф. Ана Кочева, ръководителка на Секцията по диалектология и лингвистична география в Института за български език се спира на речевото разнообразие в Поморие, което тя нарича "микрокосмос на българския езиков свят".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05
проф. Пенка Петрова

Проф. Пенка Петрова: Институтът по микробиология разработва ново биогориво

Проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология, представи разработка на бактериален препарат с пестицидно действие и широко приложение в селското стопанство. Новата инсектицидна формула е резултат от съвместната работа на учени от Института по микробиология, Института по инженерна химия на БАН и научния отдел на компанията "Агрия“ АД...

публикувано на 11.07.25 в 15:00