В това издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" гостува Елена Янева – съосновател на Hempstatic, иновативна компания, която разработва изолационен материал за строителството на базата на индустриален коноп.
Проектът ѝ се развива между София и Виена, където Елена е част от предприемаческата и научна общност в сферата на устойчивото строителство. В "Нашият ден" тя обяснява как природните материали могат да заместят конвенционалните решения в строителството, какви са предимствата на т.нар. hempcrete и какво е необходимо, за да се развиват подобни зелени иновации в България.
Родена e в София, прекарва детството си в Сеул, връща се в родния си град, където завършва Немската гимназия. Следва строително инженерство в Германия и Австрия.
Като строителен инженер в началото на своята кариера, Янева е била наясно с отпечатъка, който строителната индустрия оставя върху природата. Фокусът по време на обучението ѝ е бил върху конвенционалните материали – бетон, стомана, дървесина. Ето защо Янева решава да проучи алтернативните строителни суровини, които са щадящи към природата и произлизат от отпадъчния материал на селскостопанската индустрия.
"Конопът е едно от най-бързорастящите растения, достига 3-4 метра в рамките на близо 4 месеца и може да се отглежда на всички континенти", казва Янева и допълва, че конопени нишки са използвани като строителен материал още в древността.
Екипът на Елена Янева печели през 2028 година второ място в австрийското издание на Climate Launchpad и представя проекта на световния финал в Кипър. През 2020 година проектът получава подкрепа от Австрийската банка за развитие.
Целта на компанията днес, по думите на Янева, е да повиши употребата на биологични ресурси в строителната индустрия, за да намалеят вредните емисии в индустрията. Така се е зародил "конопобетонът" – hempcrete. Компанията се е специализирала в производството на готови панел, които имат интересни акустични свойства и не отделят вредни летливи органични съединения.
Строителната индустрия в Европа причинява 30 % от вредния за природата отпадък, подчертава Янева. Ползите от биоразградимия материал за човешкото тяло са безброй.
Вече е в сила нова европейска регулация за хармонизиране на Закона за отглеждане на индустриален коноп в Европа. В България е позволено отглеждането, но не и обработката на растението. Същевременно ЕС вече гледа стратегически на конопа и работи по въвеждането на правна яснота, за да се развива индустрията.
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни. Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..
Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg