Крал Чарлз Трети е идвал два пъти в България още докато беше обикновен принц – през 1998 и 2003 година. Но не си купи имот. А кореспондентът на БТА в Букурещ Мартина Ганчева разкри, че той има най-малко две къщи в Румъния. Помолих я да разкаже малко повече за недвижимостите и сантимента му към съседната държава.
Красивата дама, според мен, е най-дейният и активен кореспондент на БТА, който всеки ден успява да изпрати новини от северната ни съседка, сензационно намеква, че британският монарх се гордее с далечна родствена връзка с Влад Цепеш, прототипа на Дракула. Тя ни разхожда виртуално из имотите на монарха оттатък Дунава.
Мартина Ганчева е завършила Румънска филология. Има магистратура по международни политически отношения и сигурност. През 2016 г. превежда на български език автобиографията на румънския президент Клаус Йоханис, написала е безброй статии и е направила стотици интервюта. Така че изборът да бъде кореспондент на БТА в Румъния е съвсем закономерен. В Покана за пътуване тя ни отведе в селцето Вискри, където крал Чарлз Трети си е купил къща. Очевидно стана, че там като започнат да плетат чорапи, нямат спирка. Тя ще ни разкаже за Часа на чорапа във Вискри.
Сладкодумната Мартина е установила, че имотите на владетеля в Румъния май ще се окажат десетина. Чакам с нетърпение отново да ни разкрие някоя тайна от северната ни съседка, за която май не знаем много.
Снимки - Мартина Ганчева
В началото на новата учебна година гост в предаването "Другият до мен" беше Виолета Бимбова-Туфан, новата директорка на 75. ОУ "Тодор Каблешков" в софийския кв. "Факултета", където децата са изцяло от ромски произход. "Вярвам, че там, където има обич, морал, отдаденост, любов към знанието и добър пример, има всичко необходимо за успех на всяко..
Училището носи името на градчето Ньовил-дю-Боск в департамент Йор, Нормандия,където започва всичко. През 1973 г. там се настаняват и създават училище трима млади ентусиасти. Днес то е разположено в замък в градчето Шалмезон в департамент Сен-е-Марн на 90 км. от Париж. Годишно в него се обучават и живеят около 40 деца от 6 до 16 години. Част от тях са..
Той е аерокосмически инженер. Роден е в Пловдив където завършва Английската езикова гимназия. От малък се интересува от математика, физика, химия и биология, но най-много го привлича вълшебството на звездите и космоса. От малък печели конкурси, посветени на аерокосмическата наука. Сред тях са Националният конкурс "Космосът – настояще и бъдеще на..
Високи цветни стени, покрити с причудливи мозайки, които улавят слънчевите лъчи и стават още по-ослепителни. На техния фон чисто бели статуи, фигури на светци, пеперуди от фаянсови плочки, емоционални фрази, които се преплитат, сливат се с архитектурата, за да се превърнат в чисто очарование. Къде е това? В Пулия, малкото градче Гуаняно, където се..
Проектът "Диаспората в движение: културни, социално-икономически и реемиграционни взаимодействия и нагласи у българите в Бесарабия с България в периода на XIX – началото на XXI в." е насочен към изследване на взаимните контакти на най-старата и многобройна българска историческа диаспора с нейната прародина, както и на представите, изградени..
Той е аерокосмически инженер. Роден е в Пловдив където завършва Английската езикова гимназия. От малък се интересува от математика, физика, химия и..
"Букварко" е образователен проект, който превръща българската азбука в музикално приключение. Той представлява колекция от 30 оригинални песни, които..
Петър Георгиев Рей е завършил НАТФИЗ. От 1991 г. живее и твори в Канада. В последната година се е установил в Берлин. Той е мултижанров творец актьор,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg